На ринку палива України склалася вибухонебезпечна ситуація: що буде з цінами

16 червня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що ціни можуть піднятися на 60 коп./л, якщо введуть мита на імпорт

Паливо в Україні стає все дорожче: майже повсюдно пішли вгору ціни на бензин і дизель, а скраплений газ дорожчає вже місяць, вартість літра впевнено наближається до 11,5 грн.

Реклама

Які тенденції очікувати цього тижня, розповіли наші експерти: директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Драйвером підвищення цін виявився столичний регіон – Київ і область: тут найвище зростання цін на бензин і дизпаливо – майже на 30 коп./л за тиждень. Та й скраплений газ теж додав там в ціні багато – близько 50 коп./л.

Єдиною областю, де паливо дешевшало, виявилася Донецька: моніторинг ринку зафіксував, що А-92 коштує менше на 2 коп./л, А-95 – на 3 коп./л. Але зауважимо, що ціни на бензин на Донбасі залишаються одними з найвищих в Україні навіть після двотижневого здешевлення.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася щодо бензинів і дизпалива і збільшилася щодо автогазу.

Реклама

Щодо А-92 розкид цін зменшився до 13% (2,57 грн/л, мінус 5 коп./л), було 13,5%, по А-95 – зменшився до 11,6% (2,40 грн/л, мінус 6 коп./л), було 11,9%, щодо дизелю – зменшився до 11,4% (2,30, мінус 4 коп./л), було 11,7%. Щодо автогазу розкид цін збільшився до 8% (87 коп./л, плюс 11 коп./л), було 7%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,88 грн/л (подорожчання на 3 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,28 грн/л (не змінилася), найнижча – у Сумській області – 19,71 грн л (подорожчання на 5 коп./л).

Луганська область, як і раніше, залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А ось на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л, але на Харківщині ця дешевизна вже символічна – 19,97 грн/л.

У більшості областей ціни підтяглися вище 20,50 грн/л (плюс 20 коп./л ), але поки нижче 21 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,26 грн/л (плюс 28 коп./л).

Реклама

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 21,93 грн/л (подорожчання на 5 коп./л), найвища серед областей – в Луганській області – 23,11 грн/л (не змінилася), найнижча – у Сумській області – 20, 71 грн/л (подорожчання на 5 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,91 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей ціни також підтяглися до 22 грн/л і знаходяться в коридорі 21,90 – 22,50 грн/л (плюс 30 коп./л).

У Києві вартість бензину А-95 – 23,21 грн/л (плюс 20 коп./л), тепер в столиці він став найдорожчим в Україні.

Реклама

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 21,37 грн/л (подорожчання на 5 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – в Харківській області – 20,11 грн/л (подорожчання на 4 коп./л).

Луганська область – єдина, де дизпаливо коштує дорожче 22 грн/л. У більшості областей ціна в межах 21,20-21,60 грн/л, і тільки в Сумській і Харківській воно дешевше 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,38 грн/л (плюс 28 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 11,06 грн/л (подорожчання на 41 коп./л), найвища – в Одеській області – 11,46 грн/л (подорожчання на 41 коп./л), найнижча – в Чернігівській області – 10,59 грн/л (подорожчання на 30 коп./л).

Якщо тиждень тому газ коштував дорожче 11 грн/л тільки в двох областях – Одеській і Луганській, то тепер він дорожче 11 грн/л вже в 16 областях і в столиці. Та й в інших, за винятком Чернігівської області, ціна близька до 11 грн/л.

У Києві вартість газу – 11,12 грн/л (плюс 49 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що підвищення вартості бензину і дизеля викликане тим, що в роздріб приходить дорожче паливо, яке замінює розпродане дешеве. Швидшими темпами цей процес триває в Києві і області, тому тут ми бачимо найвищі темпи зростання цін. Те ж стосується і скрапленого автогазу. Відповідно, менше зростає вартість нафтопродуктів там, де нижчий рівень їх споживання.

"Ініціаторами підвищення цін на бензин і дизпаливо виступили дві відомі брендові мережі, у яких вартість цих нафтопродуктів була найнижчою, – зазначив Геннадій Рябцев. – За ними поступово почали підвищувати ціни і інші. Стосовно зрідженого газу, то ціни в роздробі на нього також досить швидко вибирали потенціал травневого підвищення в опті. В результаті вартість газ дійшла до 50% вартості бензину, це вже близько до економічної доцільності його використання замість бензину".

Сергій Куюн говорить, що в світі ситуація з цінами на нафту стабілізувалася на рівні 40 доларів за барель, але того, аби вона подорожчала, як було в травні-початку червня, вистачило для зростання цін на нафтопродукти, яке зараз починається і в Україні.

"Компанії дискаунт-сегмента вже почали поступово піднімати ціни, – аналізує Сергій Куюн. – На вихідних дві паливні мережі підняли ціни на 40 і 50 коп./л відповідно, тобто початок покладено. Поки це не масове підвищення, тому по регіонах середні ціни виросли незначно, або залишилися на тому ж рівні, що і тиждень тому. Але "пружинка" почала працювати".

Артем Куюн також акцентував, що 12 червня середня ціна автогазу вперше за півтора року піднялася до позначки 50% від ціни бензину марки А-95.

"До початку травневого підвищення вартості автогазу співвідношення ціни газу до бензину А-95 становило 37,6%, – підрахував Артем Куюн. – Всього з початку травня по 15 червня середня роздрібна ціна газу зросла на 35% (на 2,85 грн/л) – з 8,22 до 11,06 грн/л, в той час як ціна бензину А-95 залишалася незмінною – 21,90 грн/л. За минулий тиждень в мережах АЗС газ подорожчав на 41 коп./л (на 3,9%)".

Що може змінитися за тиждень

За прогнозом Геннадія Рябцева, цього тижня ціни на всі види нафтопродуктів і далі зростатимуть.

"З'явилися ініціатори підвищення вартості бензину, за ними підуть і інші, – говорить Геннадій Рябцев. – Звичайно, є дешевші мережі-дискаунтери, є дорожчі. Що стосується рівня зростання, то якщо підвищать ціни на найбільшій українській мережі заправок, то зростання може бути і 50 коп./л. Якщо вони поки залишать ціни колишніми, то зростання виявиться менше – близько 20 коп./л. Ціна газу теж підвищиться, але не більше 55% від ціни бензину, інакше такі продавці втратять покупців".

Сергій Куюн розповів про глибші проблеми, які можуть спровокувати вибух росту цін на ринку вже найближчим часом.

"Можна було б прогнозувати, що цього тижня значне підвищення цін на бензин і дизель буде малоймовірним, якби не нервозність, яку вносить невизначена ситуація з введенням високих мит проти імпортного дизпалива і скрапленого газу – зазначив Сергій Куюн. – Нагадаю: українські виробники палива розгорнули безпрецедентну кампанію з тиску на Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі при Мінекономіки. Очікується, що питання в черговий раз розглядатиметься комісією цього тижня. Якщо підвищення мит затвердять – це може призвести до втрати 30% ринку дизеля через припинення російських поставок. Причому в розпал збиральної кампанії!

Ситуація вибухонебезпечна. Уже зараз видно ажіотаж з оптовими закупівлями, що додатково підвищує ціни в опті, а що буде з цінами в роздробі, якщо мита запровадять, – важко навіть прогнозувати. Але точно можна сказати: закупівельні ціни на дизельне паливо і скраплений газ в Україні можуть стати максимальними в Європі в разі введення обмежень на імпорт нафтопродуктів, чого домагаються українські нафтопереробні компанії".

Артем Куюн говорить, що темпи зростання ціни газу в роздробі в найближчий тиждень будуть на рівні цьогорічних або трохи вище, тобто ще 35-40 коп./л.

"Але ситуація аналогічна тій, яка складається навколо мит на дизпаливо, – каже Артем Куюн. – З однією відмінністю – поставки газу з РФ будуть продовжені, оскільки альтернативи їм немає. Підвищення мита оплатить споживач, а це додатково близько 60 копійок на кожному літрі газу. Залишається сподіватися, що Міжвідомча комісія прийме зважене рішення в інтересах України і українців".


Хоча ціни на паливо зростають, автомобілів на дорогах не меншає. Щоб зменшити затори в мегаполісах, офіційні таксі прирівняли до громадського транспорту, дозволивши їм їздити виділеними смугами. Детальніше дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти