Переломний тиждень: коли припинять дорожчати бензин, ДП та автогаз

14 липня 2020, 06:30

Олександр Панченко Олександр Панченко

За словами експертів, зараз "пружина поступово розтискається"

Паливо повільно, але все впевненіше відвойовує втрачені цінові позиції, викликані коронавірусом і здешевленням нафти на початку весни. В Україні з кожним днем літр всіх видів нафтопродуктів більше дорожчає, зниження цін на минулому тижні вже не було в жодному регіоні, тільки "плюс" – де трохи більше, де трохи менше.

Реклама

Які тенденції очікувати на прийдешньому тижні, розповіли наші експерти: директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Тренд на підвищення вартості палива, який почався три тижні тому, зберігся. Найшвидшими темпами ціни росли в Києві і області – на 30-50 коп. за літр бензину і ДП і на 15 коп./ л по газу. Але тут першість виявилося за Волинню: плюс 28 коп. за літр автогазу.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, в залежності від регіону, зменшилася за всіма видами палива.

За А-92 розкид цін зменшився до 16,4% (3,20 грн/л, мінус 13 коп./л), було 16,7%, по А-95 – зменшився до 14,7% (3,10 грн/л, мінус 10 коп./л), було 15,3%, по дизелю зменшився до 13,6% (2,80 грн/л, мінус 18 коп. / л), було 14,6%. За автогаз розкид цін зменшився до 9,7% (1,06 грн / л, мінус 7 коп./л), було 10,5%.

Ціни на А-92

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,46 грн/л (подорожчання на 21 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,31 грн/л (подорожчання на 2 коп./л), найнижча – у Сумській області – 20,11 грн/л (подорожчання на 15 коп./л).

Луганська область як і раніше єдина, де А-92 коштує дорожче 23 грн/л. Але вже немає регіонів, де "другий" коштує дешевше за 21 грн/л. У більшості областей ціни в коридорі 22,30-22,70 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 22,25 грн/л (плюс 49 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 22,49 грн/л (подорожчання на 18 коп./л). Найвища ціна серед областей – в Луганській області – 24,18 грн/л (подорожчання на 2 коп./л), найнижча – у Сумській області 21,11 грн/л (подорожчання на 15 коп./л). Уже немає регіонів, де можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л. Та й настільки низька, як для А-95, середня ціна арифметично вийшла через те, що в чотирьох областях – Чернігівській, Харківській, Дніпропетровській і Сумській – він коштує нижче 22 грн/л. У більшості областей ціни перебувають у межах 22,40 – 23 грн/л.

Реклама

У Києві вартість бензину А-95 – 24,21 грн/л (плюс 17 коп./л) – це на 3 коп. дорожче, ніж на Луганщині.

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 21,93 грн/л (подорожчання на 18 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,44 грн/л (подорожчання на 1 коп./л), найнижча – у Сумській області – 20,64 грн/л (подорожчання на 11 коп./л). Через місяць, "дизель" знову став найдешевшим на Сумщині, раніше він був таким на Харківщині. Тепер в Сумській області всі нафтопродукти, крім автогазу, найдешевші. Але і газ в цьому регіоні також не дорогий – його ціна нижча тільки в трьох областях.

Дизпаливо стало коштувати дорожче 22 грн/л вже в 13-і областях (тиждень тому було в семи) і в Києві. У більшості областей ціна в межах 22,05-22,30 грн/л (плюс 20 коп./л), і тільки в Сумській і Харківській воно дешевше 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 23,30 грн / л (плюс 40 коп./л).

Реклама

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 11,52 грн/л (подорожчання на 12 коп./л), найвища – в Одеській області – 11,95 грн/л (подорожчання на 3 коп./л), найнижча – в Чернігівській області – 10,89 грн/л (подорожчання на 10 коп./л). Чернігівщина – єдиний регіон, де газ коштує менше 11 грн/л, в інших областях ціна перебуває в межах 11,05-11,95 грн/л.

У Києві вартість газу – 11,75 грн/л (плюс 14 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що підвищення вартості бензину і дизеля в роздробі відбувається тому, що ще не продані оптові запаси палива, виготовленого з дорожчої нафти.

За оцінками Геннадія Рябцева, потенціал зростання становить ще близько 1 грн/л.

"Половина цього потенціалу була реалізована за перші дні липня, але подорожчення гривнівнесло свої корективи, і потенціал подорожчання знову виріс на 40-50 коп./л, – аналізує Геннадій Рябцев. – Зміна цін була дуже нерівномірною у різних областях, причому ніякої закономірності, в порівнянні з минулим тижнем, не спостерігалося. В одних регіонах зростання було таким саме, як тиждень тому – це близько 20 коп./л, як, наприклад, на Житомирщині, в інших областях темпи подорожчання прискорилися, особливо це помітно в Києві і області, по-третє, як на Луганщині, виявилися символічними – 1-2 коп./л. Але зауважу, що тиждень тому в Луганській області паливо подорожчало майже на гривню за літр, більше, ніж де-небудь".

Сергій Куюн також говорить, що ринок продовжує реалізовувати накопичений потенціал зростання цін.

"Пружина" поступово розтискається, це дуже помітно, ціни в роздробі постійно підвищуються – говорить Сергій Куюн. – Протягом червня ціни на бензини в дрібнооптовому сегменті зросли більш ніж на 7% (на 1,20 грн/л), або до 16,80 грн/л за А-92 і на 17,75 грн/л за А-95 . ДП з початку місяця подорожчало в опті на 6% або на 90 коп./л, до 15,70 грн/л. За перший тиждень липня оптові ціни зросли ще на 5%. Внаслідок з початку липня роздрібні ціни на всі види палив виросли в середньому на 70 коп./л. Низка операторів АЗС 13 липня підвищили роздрібні ціни на 20-30 коп./л. Наприклад, на 30 коп./л ціни зросли в мережі Shell: бензин А-95 подорожчав до 24,00 грн/л, А-92 – до 22,49 грн/л, ДП – до 23,20 грн/л. На станціях UPG, "БРСМ-Нафта" і BVS всі види палива подорожчали на 20 коп./л".

Артем Куюн зазначив, що ринок газу на минулому тижні поводився незвично: не зважаючи на серйозний профіцит палива, ціни росли всюди.

"Причиною стало те, що газ в опті знову подорожчав приблизно на 1000 грн/т, або в перерахунку, на 50 коп./л і завмер, – зазначив Артем Куюн. – При цьому передумови для подальшого підвищення цін збереглися".

Що може змінитися за тиждень

Сергій Куюн говорить, що на прийдешньому тижні підвищення цін продовжиться.

"Присутня ймовірність зростання цін ще в межах 50 коп./л на бензин і дизель, – уточнив Сергій Куюн. – Але зате "самоліквідувався" такий фактор, як підвищення курсу гривні, так як курс повернувся майже до колишніх значень".

Геннадій Рябцев також очікує, що подорожчання бензину і дизпалива продовжиться. За його словами, все залежить від української групи "Приват", АЗС якої як і раніше тримають дуже низькі ціни – в межах 21 грн/л.

"Розрив з брендовими мережами досяг 4,5 грн/л, це вже 20% вартості. Тому з великою ймовірністю варто очікувати, що цінники на стелах приватовських заправок виростуть на тижні на 50 коп., а то й більше", – зазначив Геннадій Рябцев.

Артем Куюн прогнозує, що на цьому тижні ціни на газ залишаться стабільними, так як поки в опті вони зупинилися, а рекордні 161 тис. т скрапленого газу, завезені в червні за нижчими, ніж зараз, цінами, поки не розпродані.

"Ціни ще тиждень стримає висока конкуренція і значні запаси, – стверджує Артем Куюн. – Але потенціал зростання зберігається, і незабаром ми його побачимо. Нинішній тиждень виявиться переломним, так як і оптова закупівля на кордоні зросла, і запаси поступово витрачаються".


Крім зростання цін на паливо для водіїв є ще одна важлива новина: напередодні Верховна Рада посилила покарання за порушення ПДР. Детальніше дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти