Дешеві запаси скінчилися: ціни на автогаз ростуть "семимильними кроками"

26 травня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти очікують зростання цін на газ вище 12 грн/л, а ось інші нафтопродукти ще тиждень дорожчати не повинні

Стабільні ціни на бензин і дизельне паливо, а також стрімко дорожчає скраплений газ – такий головний підсумок минулого тижня на ринку роздрібних продажів нафтопродуктів. Які тенденції очікувати на цьому тижні, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Реклама

У третій декаді травня тренд на зниження цін на паливо остаточно припинився. В одних регіонах його вартість не змінилася – йдеться тільки про бензини і дизпалива, в інших регіонах ціни незначно пішли вгору, від 1 коп./л до 10-14 коп./л.

Відзначився лише Київ, де мало затребуваний столичним автотранспортом бензин А-92 подешевшав ще на 18 коп./л, а більш популярний А-95 подорожчав на 14 коп./л.

А ось ціни на скраплений газ тепер почали рости. Він дорожчає "семимильними кроками", так само швидко, як і дешевшав. І тут Київ знову опинився попереду всіх: ціна на газ підвищилася відразу на 1,24 грн/л, більше, ніж скрізь.

На думку аналітиків, ці дані остаточно підтвердили їх прогноз тижневої давності про те, що закінчився період здешевлення палива, пов'язаний з низькими цінами на нафту через скорочення під час кризи перевезень усіма видами транспорту. І тепер ціни будуть тільки зростати. Тим більше, що і нафта в світі припинила дешевшати і поступово повертає втрачені цінові позиції.

Реклама

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, в залежності від регіону, зменшилася за всіма видами палива, особливо по автогаз, де вона скоротилася втричі – з 14% до 4,6%.

Щодо А-92 розкид цін склав 13,7% (2,68 грн/л, мінус 4 коп./л), було 13,9%, по А-95 – 12,2%, (2,51 грн/л , мінус 4 коп./л), було 12,4%, по дизелю 11,7% (2,35 грн/л, мінус 1 коп./л), було 11,8%, по Автогаз 4,6% ( 44 коп./л, мінус 74 коп./л), було 14%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,82 грн/л (подорожчання на 2 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,31 грн/л (не змінилася), найнижча – у Сумській області – 19,63 грн/л (подорожчання на 4 коп./л).

Луганська область – поки залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А ось на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л. У більшості областей ціна залишилася в коридорі 20,30-21,20 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,01 грн/л (здешевлення на 18 коп./л).

Реклама

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 21,85 грн/л (подорожчання на 2 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,14 грн/л (не змінилася), найнижча – у Сумській області 20,63 грн/л (подорожчання на 4 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,82 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей А-95 ціна перебуває в коридорі 21,30 – 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 22,87 грн/л (подорожчання на 14 коп./л).

Реклама

Ціни на ДТ

Середня ціна по Україні – 21,28 грн/л (подорожчання на 2 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – в Харківській області – 20,06 грн/л (подорожчання на 1 коп./л).

Луганська область – єдина, де дизпаливо і раніше коштувало дорожче 22 грн/л. У більшості областей ціна в межах 21-21,50 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,17 грн/л (плюс 2 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 9,76 грн/л (подорожчання на 87 коп./л), найвища – в Луганській області – 9,95 грн/л (подорожчання на 83 коп./л), найнижча – у Київській області – 9,51 грн/л (подорожчання на 1,09 грн/л). Ще в двох областях – Херсонській та Сумській – ціни вище на копійку-дві, в інших вони знаходяться в межах 9,60-9,95 грн/л. Внаслідок Луганщина знову, після двомісячної перерви, стала регіоном, в якому всі види палива дорожчі, ніж де-небудь. Раніше газ тут був дешевшим, ніж в областях-лідерах – Одеській та Тернопільській.

У Києві вартість газу – 9,54 грн / л (плюс 1,24 грн / л).

Аналіз ситуації на ринку

За словами експертів, минулий тиждень показав стійкий тренд до подорожчання автогазу і стабілізацію роздрібних цін на бензини та дизельне паливо.

Сергій Куюн роз'яснив, що ціна на нафту як і раніше росте, і це штовхає вгору оптові ціни на нафтопродукти.

"Ціни на нашому оптовому ринку ростуть слідом за імпортними котируваннями, які з початку місяця демонструють стійкий тренд на відновлення. За останній тиждень котирування ДТ в Середземномор'ї і країнах Північно-Західної Європи виросли в середньому на $ 30-35/т (на 11-12% ). При відносно стабільному курсі і достатній пропозиції палива на ринку, зовнішні котирування є єдиним фактором, що впливає на рівень цін. Але поки в роздробі була або стабільність цін на бензин, або невелике, на кілька копійок, подорожчання по окремих мережах і регіонах", – зазначив Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев додав, що на минулому тижні через зростання третій тиждень котирувань на нафту почалося зростання цін на бензин і дизпаливо в оптових продажах. Ціни в опті виросли приблизно на 15%, але запаси значні, тому роздрібні мережі відреагували тим, що "заморозили" ціни.

"Що стосується автогазу, то оптова ціна на нього за останній тиждень збільшилася на 15%, старі дешеві запаси закінчилися, тому ціни як в опті, так і в роздробі стрімко пішли вгору – за два тижні на 1,5 грн/л, в тому числі за останній тиждень – в середньому майже на 90 коп./л ", – аналізує Геннадій Рябцев.

Артем Куюн зазначив, що, за даними "Консалтингової групи А-95", за минулий тиждень оптові ціни скрапленого газу зросли на 14%, до 16 800 грн/т, а з початку травня – на 54% (на 5860 грн/т) . При цьому роздрібні ціни з початку місяця підвищилися на 17% (на 1,54 грн/л).

"Стрімке зростання оптових цін почалося з другої декади травня на тлі різкого підвищення попиту", – акцентував Артем Куюн.

Що може змінитися за тиждень

Експерти кажуть, що щодо бензинів і дизпалива змін цін в роздробі чекати не варто.

"На наступному тижні за цими видами нафтопродуктів очікується стабільність, – прогнозує Сергій Куюн. – Хоча наявний потенціал зниження для роздрібної торгівлі ще на 10%, або до 2 грн/л, так і не був обраний, трейдери навряд чи будуть надалі знижувати ціни, з урахуванням того, що нафта стабільно дорожчає, і цей тренд збережеться тепер надовго. Але зате вони не стануть змінювати цінники в бік збільшення. Маржа в роздробі у них поки досить велика і, хоча через підвищення оптових цін вона почне поступово зменшуватися, але залишається достатньою, щоб ціни не росли".

Геннадій Рябцев говорить, що ціни на бензини і дизпаливо в роздробі на цьому тижні залишаться стабільними.

"Не бачу підстав для їх підвищення, навіть якщо дорожчі нові партії нафтопродуктів дійдуть до роздробу. У трейдерів є достатній запас міцності, а нестачі зараз ані в бензині, ані в дизпаливі на ринку немає. А ось автогаз продовжить дорожчати, ще на 40-50 коп./л, так як дешевий ресурс закінчився", – резюмував Геннадій Рябцев.

Артем Куюн упевнений, що темпи зростання ціни газу в роздробі будуть набагато більшими: майже до 1 грн/л за тиждень.

"Оптові ціни піднялися в травні на 4,6 грн/л, – зазначив Артем Куюн. – Якщо бензин і дизель подешевшали за час карантину на 17%, то скраплений газ – на 25%. "Пружина" стиснулася настільки сильно, що тепер вона різко розтискається. На сьогодні є потенціал зростання в роздробі до 12,5 грн/л. Подорожчання в опті, плюс очікування дефіциту в червні тепер стрімко штовхають ціни вгору. Такого великого зниження не повинно бути, але воно відбулося через активізацію нелегальних заправок, тепер триває зворотний процес. За тиждень очікую зростання цін на 80 коп./л та більше".


Через ослаблення карантину нарешті в Києві відкрилося метро. Але заторів на вулицях столиці від цього не стало менше. Чому – дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти