Ослаблення карантину: бензин та автогаз в Україні можуть швидко подорожчати

23 червня 2020 7:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Очікується подорожчання на 50-70 коп./л

Зміна цін на бензини та дизельне паливо демонструвала різноспрямовані тренди, а скраплений автогаз продовжив дорожчати на десятки копійок за літр, впевнено прагнучи до 12 грн/л – такі головні підсумки минулого тижня на паливному ринку.

Реклама

Які тенденції очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн. Загальний висновок: ціни можуть різко підскочити.

Що змінилося за тиждень

Якщо говорити про зміну вартості бензинів і ДП, то можна виділити три тенденції і одне виключення. Найпоширеніша тенденція – за тиждень пальне подорожчало в межах 2-10 коп./л. Друга тенденція – ціни виросли більше ніж на 10 коп./л, але менше, ніж на 20 коп./л. Третя (три області) – ціни не змінилися.

Виключення – Донецька область, де третій тиждень поспіль на тлі загального подорожчання палива відбувається зворотний процес – воно дешевшає, причому істотно. Моніторинг ринку зафіксував, що А-92 впав на Донбасі в ціні відразу на 48 коп./л, А-95 – на 38 коп./л, на ДП – на 13 коп./л. Але ціни на бензин на Донбасі залишаються одними з найвищих в Україні навіть після тритижневого підряд здешевлення – вони вищі за середні ціни Україною: за А-92 – на 10 коп./л, за А-95 – на 15 коп./л.

Та ще в Києві А-92 теж подешевшав на символічні 3 коп./л.

Реклама

Різниця між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася за бензинами і дизпаливом та зросла за автогазом.

За А-92 діапазон цін зменшився до 12,8% (2,52 грн/л, мінус 5 коп./л), було 13%, за А-95 – зменшився до 11,3% (2,35 грн/л , мінус 5 коп./л), було 11,6%, за дизелем зменшився до 11,3% (2,27, мінус 3 коп./л), було 11,4%. За автогазом діапазон цін зріс до 12% (1,29 грн/л, плюс 42 коп./л), було 8%.

Ціни на А-92

Середня ціна Україною – 20,92 грн/л (подорожчання на 4 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,28 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині – 19,76 грн/л (подорожчання на 5 коп./л).

Луганщина як і раніше залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л, та на Харківщині ця дешевизна вже символічна – 19,99 грн/л.

У більшості областей ціни підтяглися вище 20,60 грн/л (плюс 10 коп./л), а на Одещині, Рівненщині та Хмельниччині перевищили 21 грн/л.

Реклама

У Києві вартість бензину А-92 – 21,23 грн/л (мінус 3 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна Україною – 21,97 грн/л (подорожчання на 4 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,11 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині 20,76 грн/л (подорожчання на 5 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,94 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У половині областей ціни перевищили до 22 грн/л і перебувають в коридорі 21,90 – 22,40 грн/л (плюс 10 коп./л)

Реклама

У Києві вартість бензину А-95 – 23,36 грн/л (плюс 15 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна Україною – 21,42 грн/л (подорожчання на 5 коп./л), найвища серед областей – на Луганщині – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 20,11 грн/л (подорожчання на 3 коп./л).

Дизпаливо вже коштує дорожче 22 грн/л не тільки на Луганщині, а також на Івано-Франківщині. У більшості областей ціна в межах 21,40-21,80 грн/л (плюс 20 грн/л), і тільки на Сумщині та Харківщині воно дешевше 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,51 грн/л (плюс 13 коп./л). Тепер Україною найдорожчий дизель не на Луганщині, а в столиці.

Ціни на LPG

Ціни на автогаз ростуть семимильними кроками. Середня ціна Україною – 11,40 грн/л (подорожчання на 34 коп./л), найвища – на Одещині – 11,88 грн/л (подорожчання на 42 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 10,59 грн/л (подорожчання на 30 коп./л).

За тиждень ціна газу зросла вище 11 грн/л ще в семи областях, і тепер газ всюди дорожчий 11 грн/л, за винятком Чернігівщини, там він поки за 10,79 грн/л.

У Києві вартість газу – 11,63 грн/л (плюс 51 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти говорять, що підвищення вартості бензину та дизеля викликане тим, що в роздріб продовжує надходити дорожче паливо. А зниження цін на Донеччині вони пояснюють політикою одного з місцевих дискаунтерів, який за тиждень опустив ціни майже на гривню.

"Роздрібні оператори, що працюють в економ-сегменті, продовжили розпочате на попередньому тижні підвищення цінна бензини і дизельне паливо, – аналізує Сергій Куюн. – Продовжує скорочуватися "пружина" між зростаючими оптовими і роздрібними цінами, які майже стоять, особливо за А-92, зараз в роздробі націнки "на пістолеті" на нього мінімальні, трохи більші націнки за А-95, ще більше – за дизпаливо.

До того ж, знову почали зростати ціни на нафту(з 40 до 43 доларів за барель), що додатково нервує ринок. Ціни минулого тижня загалом підвищували мережі-дискаунтери, великі бренди поки тримаються. Нагадаю, з кінця березня до початку травня оператори знижували ціни на бензин і дизель слідом за імпортними котируваннями. За майже два місяці ціни загалом впали на 2,65 грн/л".

Геннадій Рябцев зазначив, що минулого тижня оператори ринку вели обережну роздрібну цінову політику, лавіруючи між "і свого не втратити, і клієнта не відлякати" – йдеться про ринок бензину іта дизпалива.

"Загалом підвищували ціни регіональні мережі, – уточнив Рябцев – З автогазом ситуація інша – внаслідок червневих послаблень карантину попит на нього відновлюється випереджаючими темпами, звідси таке стрімке подорожчання – загалом щотижня на 50 коп./л і більше".

Артем Куюн нагадав, що за час карантину в березні-квітні, коли через зниження попиту і профіциту на ринку газ подешевшав майже на 40% (нижче 7 грн/л), трейдери, які закупили газу про запас, зазнали серйозних втрат. Тепер ситуація змінюється на протилежну, і ціни на хвилі підвищеного попиту стрімко йдуть вгору.

Що може змінитися за тиждень

Сергій Куюн говорить, що прийдешнього тижня можуть піти вгору ціни на бензин і ДП також у інших учасників ринку, а не тільки у дискаунтерів.

"Досить імовірно, що до дискаунтерів приєднаються великі брендові мережі. Але тут не йдеться про певні критичні сценарії, проявляється перспектива подорожчання бензинів до кінця червня у низки мереж всього на 50 коп./л", – оцінив Сергій Куюн.

Те, що всі види палива продовжать дорожчати, прогнозує й Геннадій Рябцев.

"Немає жодних подій, які дозволили б змінити тренд на ринку. Зараз ціни на бензин і дизпаливо в опті ростуть незначно, в межах 1%, але якщо з'явилися ініціатори підвищення вартості бензину, то за ними підуть також інші. Ціна в роздробі й надалі буде рости, причому все швидше, вже загалом не на 5 коп./л, а на 15-20 коп./л і більше", – впевнений Геннадій Рябцев. – Газ впритул наблизиться до ціни 12 грн/л, але не перейде її".

Артем Куюн говорить, що прийдешнього тижня газ подорожчає в роздробі ще на 60-70 коп./л, тобто середня ціна перевищить 12 грн/л.

"Трейдери, користуючись "високим сезоном" на ринку газу, намагатимуться в червні заробити по максимуму, вибравши весь потенціал подорожчання в опті. Тому 12,5 грн/л – зараз економічно обґрунтована роздрібна ціна, – прогнозує Артем Куюн. – Надалі ситуація складна. Ще два тижні на наш ринок буде імпортом надходити газ, законтрактований за високими оптовими цінами, тому очікувати стабілізації вартості в роздробі поки не випадає".


Нагадаємо: хоча карантин ослаблений, та коронавірус як і раніше існує і може передаватися, наприклад, через ручки дверей автомобіля. Як правильно продезінфікувати особистий транспорт, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти