Автомобілістам варто готуватися до подорожчання: на ринку палива очікуються зміни

2 червня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти прогнозують вартість автогазу в 12,5 грн/л вже в червні

Минулого тижня витрати на паливо зросли тільки для тих автомобілістів, хто заправляється скрапленим газом: роздрібні ціни на нього продовжили зростати. А цінники на бензин і дизельне паливо приємно тішили стабільністю, хоча в Україні послаблений карантині попит на паливо виріс.

Реклама

Які тенденції очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Нового за останній тиждень травня було мало. Ціни на бензин і дизпаливо не змінилися, лише в окремих областях ми побачили чисто арифметичне відхилення не більше 5 коп./л, причому як у бік подорожчання, так і в бік здешевлення.

Ціни впали на 3-5 коп./л на Київщині, а виросли найбільше на Донеччині: на 14 коп./л подорожчав А-92 і на 6 коп./л – А-95. До того ж дизпаливо на Донбасі подешевшало на 10 коп./л. Також різноспрямовано змінювалися ціни в Києві: А-92 подешевшав на 3 коп./л, А-95 подорожчав на 14 коп./л – за два тижні зростання склало вже 28 копійок, вартість дизпалива не змінилася. Ще в шести областях ціни зросли на 1-4 коп./л.

Різниця між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, змінилася тільки за автогазом – вона зросла з 4,6% до 5% (51 коп./л, плюс 7 коп./л).

Реклама

А-92 діапазон цін зберігся на рівні 13,7% (2,68 грн/л), за А-95 – 12,2%, (2,51 грн/л), за дизелем 11,7% (2,35 грн/ л).

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,83 грн /л (подорожчання на 1 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,31 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині – 19,63 грн/л (не змінилася).

Луганщина – залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л. У більшості областей ціна залишилася в коридорі 20,30-21,20 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,01 грн/л (здешевлення на 3 коп./л).

Ціни на А-95

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,86 грн/л (подорожчання на 1 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,14 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині 20,63 грн/л (не змінилася).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,82 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей А-95 ціна перебуває в коридорі 21,30 – 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 23,01 грн/л (подорожчання на 14 коп./).

Ціни на ДП

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,28 грн/л (не змінилася), найвища – на Лугащині – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 20,06 грн/л (не змінилася).

Луганщина – вже не єдина, де дизпаливо коштує дорожче 22 грн/л, ціна на нього вища 22 грн у Києві також. У більшості областей ціна в межах 21-21,50 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,17 грн/л (не змінилася).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 10,38 грн/л (подорожчання на 62 коп./л), найвища – на Луганщині – 10,68 грн/л (подорожчання на 73 коп./л), найнижча – на Київщині та Чернігівщині -10,17 грн/л (відповідно подорожчання за тиждень на 66 коп./л і на 56 коп./л). Луганщина після двомісячної перерви другий тиждень очолює антирейтинг регіонів з найдорожчими нафтопродуктами. Загалом вартість газу перебуває в набагато більш вузькому коридорі ніж раніше, коли вона відрізнялася майже на 2 гн/л залежно від області. Тепер ціни в межах 10,15-10,70 грн/л.

У Києві вартість газу – 10,28 грн/л (плюс 74 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти відзначили, що останнього тижня травня продовжився стійкий тренд на подорожчання автогазу, і залишилися стабільними роздрібні ціни на бензини і дизельне паливо.

Сергій Куюн нагадав, що оптові ціни на нафтопродукти штовхають вгору нафту, що дорожчає. Але минулого тижня зростання цін на неї також сповільнилося, а потім припинилося.

"За стабільного курсі гривні, який ми спостерігаємо понад місяць, і достатньої пропозиції палива на ринку, зовнішні котирування є єдиним фактором, що впливає на рівень цін. Але в Україні цей вплив поки не відчувається, тому що у трейдерів є значний "запас міцності". Причина – потенціал здешевлення нафтопродуктів, коли ціни на нафту були нижчими на 10 доларів за барель і більше (близько 20 дол./бар. – Авт.), не був вибраний приблизно на 2 грн/л ", – розповів нам Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев додав, що економічні підстави для подорожчання бензину та дизпалива були б можливі, якби ціна на них зараз була б на 2 грн/л менше. Наприклад, бензин А-95 коштував би зараз не 21,8 грн/л, а 19,8.

"Нових чинників для зміни цін на бензин і дизель не з'явилося, тому трейдери поки вибирають накопичену маржу та не підвищують ціни, інакше Антимонопольний комітет їх може "не зрозуміти", – акцентував Геннадій Рябцев. – Втім, в Нафтогазовій асоціації України вже заявили, що роздрібні ціни на бензин були знижені трейдерами по максимуму. І так як в опті вони йдуть вгору третій тиждень, то автомобілістам варто готуватися до подорожчання бензину теж. На автогаз оптові ціни стабілізувалися, а в діапазоні темпи зростання дещо знизилися: якщо два тижні тому вони зросли на 90 коп./л, то за останній тиждень травня і один день червня – на 60 коп./л".

Артем Куюн зазначив, що оптові ціни на автогаз до кінця травня стабілізувалися.

"Зростання в травні було півтораразовим, з 11 тис. грн/т до 16,8 грн/т, – нагадав Артем Куюн. – Очевидно, що після того, як старі дешеві запаси газу були розпродані,а вони, на відміну від інших видів нафтопродуктів, в рази менші, швидке зростання цін в діапазоні стало неминучим. Що ми й побачили".

Що може змінитися за тиждень

Експерти стверджують, що за бензинами та дизпаливом змін цін в діапазоні чекати не варто.

Втім, Геннадій Рябцев не виключає: якщо серед трейдерів знайдеться хтось перший, особливо з великих гравців ринку, який рушить ціни в діапазоні вгору, за ним відразу ж потягнуться інші.

"Наступного тижня очікується стабільність, – прогнозує Сергій Куюн. – Трейдери продовжать тримати ціни на бензин і дизпаливо, вибираючи нереалізований потенціал в 2 грн/л".

А газ продовжить дорожчати. Тут картина протилежна: діапазоном не обраний потенціал підвищення оптових цін, що підскочили три тижні тому загалом на 4,6 грн/л. Поки за три тижні роздрібна торгівля реалізувала його трохи більше ніж наполовину. Тобто, за оцінками експертів, в червні може бути ціна газу на АЗС близько 12 грн/л.

"Автогаз подорожчає за тиждень ще на 50-60 коп./л, адже дешевий ресурс закінчився ще в середині травня і вже ніщо не згладжує зростання цін", – резюмував Геннадій Рябцев.

Артем Куюн упевнений, що темпи зростання ціни газу в діапазоні будуть ще більшими – на 50-70 коп./л за перший тиждень червня. Тобто в більшості областей ціна перевалить за 11 грн/л, а в інших наблизиться до неї.

"Оптові ціни на газ піднялися в травні на 4,6 грн/л, – нагадав Артем Куюн. – Якщо бензин і дизель подешевшали за час карантину на 17%, то зріджений газ – на 25%. "Пружина" стиснулася настільки міцно, що тепер вона різко розтискається. На сьогодні є потенціал зростання в роздробі до 12,5 грн/л. Подорожчання в опті, плюс очікування дефіциту в червні тепер стрімко штовхають ціни вгору".


Навіщо в Україні хочуть обкласти новим митом імпортне паливо, і як це вдарить по кишені споживача, причому не тільки такого, що має автомобіль, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти