Огляд ринку палива: коли коронавірус по-справжньому обвалить ціни

17 березня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти обіцяють зниження, якщо не буде різкої девальвації гривні

Під впливом нафти, що стрімко дешевшає через коронавірус, ціни на паливо в Україні теж знижуються. Щоправда, вибірково: наприклад, на Харківщині ціни впали за тиждень на 16-26 коп./л, а на Луганщині вони не змінилися. Бензин поки майже не дешевшає. Зріджений газ загалом теж не подешевшав.

Реклама

Які тренди очікувати прийдешнього тижня, якими будуть ціни на паливо, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Оскільки курс долара на міжбанківському ринку за тиждень зміцнився майже на 1,3 грн (до 26,66 грн/долар у продажу), то індикативна ціна на паливо $ 1,1 за літр бензину А-95, досягнута внаслідок домовленостей президента Володимира Зеленського і найбільших трейдерів, перевищена не була. Навпаки, літр палива вже коштує менше долара.

За теперішнього курсу продажу долара на міжбанку і теперішньої середньої ціни літра палива, А-95 коштує 0,99 $/л, ДП – 0,97 $/л.

Водночас різниця в ціні між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, зросла за бензинами та дизпаливом і не змінилася за автогазом.

Реклама

За А-92 діапазон цін склав 8,1% (1,98 грн/л, плюс 11 коп./л), було 8%, за А-95 – 7,5%, (1,91 грн/л, плюс 16 коп./л), було 6,8%, за дизелем 8,5% (1,88 грн/л, плюс 26 коп./л), було 6,5%, за автогазом 14,3% (1,46 грн/л, не змінилася).

Читайте також: Новий паливний скандал в Україні: водіїв змушують встановлювати ГБО нелегально

Ціни на А-92

Середня ціна Україною – 25,39 грн/л (-5 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,56 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 24,58 грн/л (-11 коп./л).

У Києві вартість бензину А-92 – 25,61 грн/л (-5 коп./л).

Ціни на А-95

Реклама

Середня ціна Україною – 26,40 грн/л (-5 коп./л), найвища – на Луганщині – 27,43 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 25,52 грн/л (-16 коп./л).

У Києві вартість бензину А-95 27,34 грн/л (-6 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна Україною – 25,77 грн/л (-10 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,66 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 24,78 грн/л (-26 коп./л).

У Києві вартість дизпалива 26,14 грн/л (-13 коп./л).

Реклама

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 10,95 грн/л (не змінилася), найвища – на Закарпатті – 11,69 грн/л (не змінилася), найнижча – на Чернігівщині – 10,23 грн/л (не змінилася).

У Києві вартість газу – 10,67 грн/л (не змінилася).

Аналіз ситуації на ринку

І Сергій Куюн, і Геннадій Рябцев відзначають, що зниження вартості нафти з 37 до 30 доларів за барель вже опустило ціни на нафтопродукти в крупному опті приблизно на 10%. І це вплинуло на цінники на АЗС в низці регіонів (див. інтерактивну карту). Найбільше – на Харківщині, це одна з двох областей (ще Сумська обл.), де бензин А-92 вже продається в роздробі нижче 25 грн/л, а бензин А-95 – нижче 26 грн/л. Проте Харківщина – в лідерах за цінами на всі види нафтопродуктів – тільки там ДП коштує дешевше 25 грн/л. Проте Луганщина – єдина, де А-92 продається дорожче 26 грн/л, А-95 – дорожче 27 грн/л.

Ціна дизпалива й раніше в 60% областей нижча 26 грн/л, в 40% областей – вища.

Проте ціни на автогаз вже почали змінюватися різноспрямовано. І хоча загалом залишилося 10,95 грн/л, але в п'яти регіонах – це Вінницька, Житомирська, Запорізька, Кіровоградська та Чернівецька області – газ подорожчав на 2-7 коп./л. У половині областей ціни не змінилися, в останніх газ подешевшав на 2-8 коп./л.

Що може змінитися за тиждень

Геннадій Рябцев говорить, що прийдешнього тижня на вартість палива впливатимуть два різноспрямовані чинники – ціна нафти і курс долара. Нагадаємо, 80% нафтопродуктів Україна імпортує. Тому чим дорожче долар, тим дорожче бензин, зміна курсу долара на гривню змінює ціну літра палива приблизно на 80 копійок.

"Трейдери не розуміють, що буде з курсом, треба їм закуповувати нафтопродукти зараз чи варто почекати, – аналізує Геннадій Рябцев. – Якщо Нацбанку вдасться стабілізувати курс хоча б на теперішніх 26 грн/долар, то ціни на паливо протягом тижня підуть вниз".

Сергій Куюн упевнений, що фактор зниження цін на нафту виявиться потужнішим, ніж фактор подорожчання гривні.

"Ми бачимо, що ціни на паливо поступово знижуються, – говорить Сергій Куюн. – Найбільший потенціал у дизеля. Зараз ринок утримує від обвалення не дуже велика пропозиція. Але якщо вона зросте, то загалом визріли передумови для зниження цін на дизпаливо приблизно на гривню на літр (тобто нижче 25 грн/л)".

З автогазом ситуація залишається складно прогнозованою.

Зі слів Артема Куюна, на сьогодні автогаз має коштувати близько 10,5 грн/л, або на 45 коп./л дешевше.

"До такої ціни все мало знижуватися, якби не підскочила валюта. Поки процес загальмувався, і надалі все залежатиме від динаміки курсу", – роз'яснив Артем Куюн.

До речі, Антимонопольний комітет України попередив, що уважно вивчатиме динаміку цін на ринку роздрібної торгівлі нафтопродуктами через більш ніж 30%-е обвалення цін на нафту.


А ось як в автотранспорті борються з коронавірусом:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти