"Волоцюги" повернулися: що буде з цінами на бензин

7 квітня 2020, 07:26

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що нафтопродукти за тиждень можуть подешевшати ще на гривню

На "вулиці" тих, хто за кермом, триває свято: паливо дешевшає щотижня на десятки копійокна кожному літрі. На думку експертів ринку нафтопродуктів, нинішні цінники на стелах АЗС – не межа, через тиждень вони будуть ще нижчими.

Реклама

Які тенденції очікувати на новому тижні, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

На минулому тижні всі без винятку нафтопродукти подешевшали ще більше на тлі поширення коронавірусу. Для бензинів і дизеля зниження цін виявилося значнішим, ніж для зрідженого газу: максимальне – 1,3 грн/л, мінімальна – 0,57 грн/л. Газ подешевшав у діапазоні 0,04-0,63 грн/л, причому ціни впали більше в тих регіонах, де вони були найвищими – вище 11 грн/л.

При цьому різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, збільшилася по бензину А-92 і зменшилася за всіма іншими видами пального. За А-92 діапазон цін становив 8,1% (1,85 грн/л, плюс 5 коп./л) – було 7,6%, по А-95 – 6,8%, (1,63 грн/л , мінус 30 коп./л) – не змінився, по дизелю 6,2% (1,45 грн/л, мінус 5 коп./л) – було 7,7%, по автогазу 10,4% (1,03 грн/л, мінус 26 коп./л) – було 12,6%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 23,48 грн/л (здешевлення на 92 коп./л), найвища – в Луганській області – 24,68 грн/л (здешевлення на 88 коп./л), найнижча – в Херсонській області – 22,83 грн/л (здешевлення на 1,03 грн/л).

Реклама

У Києві вартість бензину А-92 – 23,75 грн/л (мінус 83 коп /л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 24,50 грн/л (здешевлення на 91 коп./л), найвища – в Луганській області – 25,51 грн/л (здешевлення на 87 коп./л), найнижча – в Херсонській області – 23,88 грн/л (здешевлення на 1,06 грн/л). Як бачимо, Херсонщина потіснила незмінного лідера за найнижчими ціанми на бензин за два останніх місяці – Харківську область.

У Києві вартість бензину А-95 25,45 грн/ (мінус 84 коп./л).


Ціни на ДП

Реклама

Середня ціна по Україні – 23,96 грн/л (здешевлення на 85 коп./л), найвища – в Луганській області – 24,78 грн/л (здешевлення на 71 коп./л), найнижча – як і раніше в Харківській області – 23,33 грн/л (здешевлення на 57 коп./л).

У Києві вартість дизпального 24,48 грн/л (мінус 62 коп./л).


Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 10,36 грн/л (мінус 34 коп./л), найвища – в Закарпатській області – 10,94 грн/л (мінус 42 коп./л), найнижча – у Київській області – 9,91 грн/л (мінус 33 коп./л).

У Києві вартість газу – 10,25 грн/л (мінус 23 коп./л).

Реклама


Аналіз ситуації на ринку

Триваюче зниження цін експерти пояснюють не тільки тим, що як і раніше дешевшає нафта,але і тим, що курс гривні до долара в Україні не тільки стабілізувався, ще й зміцнився.

Нагадаємо, в Україні близько 80% нафтопродуктів імпортується, тому для нас дуже чутливі коливання вартості як нафти, так і гривні.

Для порівняння: в січні, коли нафта (марки Brent, вона дорожче приблизно вдвічі російської Urals) коштувала 66-68 доларів за барель (159 л), а курс долара в Україні був 24-24,3 грн/долар, то літр бензину А -95 коштував в середньому 27,2 грн/долар або 1,13 долар/л.

Зараз при ціні нафти Brent 23-25 доларів за барель і курсі долара на міжбанку 27,15 грн/долар літр бензину А-95 коштує в середньому 24,5 грн/долар або 0,90 долара/л. При цьому експерти говорять, що є потенціал для зниження ціни ще приблизно на 2 грн/л або до 22,5 грн/л.

"Курс гривні минулого тижня стабілізувався і зміцнився, що разом зі здешевшанням нафти стало ще одним потужним фактором для подальшого зниження цін на пальне", – конкретизував Сергій Куюн.

Такі ж аргументи і у Геннадія Рябцева.

"На тлі триваючого скорочення попиту ціни продовжували падати, – констатував Геннадій Рябцев. – Низький попит при високому рівні пропозиції став додатковим чинником для того, щоб темпи падіння збереглися: за два тижні падіння становило в середньому близько двох гривень на літрі".

За словами Артема Куюна, зараз через здешевлення нафти знизилася собівартість газу, тому він продовжив дешевшати в опті, що позначилося і на роздрібних цінах.

"Сьогодні роздрібна ціна 9,50 грн/л – хороша ціна, – підрахував Артем Куюн, – але через падіння продажів газу, багато заправок знизили ціни менше, ніж могли б, оскільки збільшилися постійні витрати на продаж кожного літра – це , нагадаю, витрати на зарплату персоналу, оренду, комунальні послуги. Вони в середньому зросли з 2,3 грн/л до 3 грн/л ".

Що може змінитися за тиждень

Експерти обіцяють, що тренд на зниження цін не тільки продовжиться, але і не загальмується. Тобто наступного понеділка можемо побачити ще мінус 80-90 копійок від ціни кожного літра бензину або дизпального. З газом ситуація інша.

"Якщо фінансові аналітики обіцяють, що стабільність курсу гривні збережетьсяі на що цьому тижні, що настав, то чекаємо зниження цін і гадалі. Всього потенціал в межах двох гривень на літрі, але можна очікувати, що і бензин, і дизпаливо подешевшають за тиждень в межах однієї гривні на літрі", – прогнозує Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев також упевнений, що буде подальше зниження роздрібних цін.

"В опті паливо вже подешевшало, але поки тільки на третину від потенціалу, так як з кожним днем в роздрібний продаж надходять все більш дешеві партії нафтопродуктів. На цьому тижні очікуємо збереження темпів зниження цін на бензини, дизпаливо подешевшає менше, так як в зв'язку з початком посівної попит на нього всього на 15% нижче, ніж в квітні минулого року. А ось щодо газу ціни будуть близькими до стабільних з незначним низхідним трендом ", – аналізує Геннадій Рябцев.

Артем Куюн прогнозує, що газ і далі дешевшатиме, але повільно.

"Особливості ціноутворення зараз такі, що дешевий газ буде доступний тільки ближче до середини квітня, так як за попередніми контрактами він був закуплений часом дорожче, ніж зараз продається в роздрібній мережі, – пояснив Артем Куюн. – При цьому в ціновий відрив можуть піти невеликі заправки, які працюють "з коліс" і купують вже дешевий газ ".

Артем Куюн зазначив, що почалося лавиноподібне відкриття нелегальних моно заправок, які були закриті в лютому і березні.

"Волоцюги" повертаються цілими кущами! Нелегали скористалися карантином у зв'язку з коронавірусом, тим, що контроль за ними з боку держави ослаб. І знову працюють, причому можуть продавати газ навіть по 8 грн л і нижче, змушуючи легальних трейдерів опускати ціни, щоб не втратити клієнтів. У легальних АЗС такої можливості немає, але вони теж будуть поступово опускати ціни до 9,5 грн/л ", – розповів Артем Куюн.


Дешевшають не тільки нафтопродукти, а й природний газ, який використовується для обігріву. Про ціни на газ, ситуації на ринку і прогнози дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти