Песимістичних прогнозів вдалося уникнути: що відбувається на ринку палива в Україні

5 травня 2020, 11:05

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що бензин і дизель впадуть в ціні на 3-4%, а зріджений газ намацав "цінове дно"

На минулому тижні в Україні продовжився паливний "цінопад": нафтопродукти стрімко дешевшали, цінники на стелах кожного дня змінювалися у бік зменшення. Зрештою до першого робочого дня травня бензин і дизпаливо впали в ціні майже на 90 коп./л, скраплений газ – на 50 коп./л. Тобто, в порівнянні з січнем, паливо тепер коштує дешевше майже на 5 грн/л, або на 20%.

Реклама

Які тенденції очікувати на цьому тижні, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Ціни знижувалися по всіх регіонах, але різниця в темпах зниження збільшилася як по областях, так і за видами нафтопродуктів. Наприклад, у Кіровоградській області бензин А-95 подешевшав на 1,07 грн/л, а в Донецькій області – всього на 22 коп./л. Зате на Донбасі найбільше впали ціни на дизпаливо, відразу на 1,13 грн /л. Як і раніше повільно дешевшає пальне на Луганщині – всього на 48 коп./л, а й тут за два тижні ціни впали майже на гривню. Така ж ситуація і з автогазом: в Донецькій області його вартість знизилася на 1,02 грн/л, а в Тернопільській області – всього на 4 коп./л.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, в залежності від регіону, збільшилася за всіма видами палива.

За А-92 розкид цін склав 16,4% (3,26 грн/л, плюс 42 коп./л), було 13,7%, по А-95 – 14,8%, (3,09 грн/л , плюс 45 коп./л), було 12,1%, по дизелю 12,7% (2,63 грн/л, плюс 40 коп./л), було 10,4%, по автогазу 24,2% ( 1,89 грн/л, плюс 29 коп./л), було 19,7%.

Ціни на А-92

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,11 грн/л (здешевлення на 87 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,16 грн/л (здешевлення на 48 коп./л), найнижча – у Сумській області – 19,90 грн/л (здешевлення на 90 коп./л).

Луганська область – як і раніше єдина, де А-92 коштує дорожче 23 грн/л, і лише на Сумщині "другий" вже коштує нижче 20 грн/л. У більшості областей ціна знаходиться в коридорі 20,40-21,50 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,68 грн/л (мінус 66 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 22,11 грн/л (здешевлення на 87 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,99 грн/л (здешевлення на 49 коп./л), найнижча – у Сумській області 20,90 грн/л (здешевлення на 94 коп./л), тільки тут можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

Реклама

У половині областей А-95 коштує дешевше 22 грн/л, ще в десяти областях він дешевше 22,5 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 23,41 грн/л (мінус 70 коп./л).

Ціни на ДТ

Середня ціна по Україні – 21,57 грн/л (здешевлення на 83 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,26 грн/л (здешевлення на 48 коп./л), найнижча – у Сумській області – 20,63 грн/л (здешевлення на 90 коп./л). Таким чином, Сумщина вперше за останній місяць стала областю, де найдемократичніші ціни на бензини і дизпаливо.

Луганська область – єдина, де дизпаливо як і раніше коштує дорожче 23 грн/л. На переважній території ціна в межах 21,30-21,70 грн/л, а в трьох областях вона нижча 21 грн/л.

Реклама

У Києві вартість дизпалива – 22,53 грн / л (мінус 58 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 8,33 грн/л (здешевлення на 51 коп./л), найвища – в Тернопільській області – 9,69 грн/л (здешевлення на 4 коп./л), найнижча – в Київській області – 7,80 грн/л (здешевлення на 57 коп./л).

У всіх областях, крім Тернопільської, газ коштує дешевше 9 грн/л, на переважній територіїї країни ціна в межах 8,00-8,50 грн/л.

У Києві вартість газу – 8,29 грн/л (мінус 42 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що ситуація на ринку аналогічна тій, яка склалася на минулому тижні.

"За минулий місяць у зв'язку з різким падінням цін на нафту, нафтопродукти в крупному опті подешевшали більш ніж на третину, і партії дешевого палива все більше доходять до роздробу, – аналізує Геннадій Рябцев. – Ці запаси поки не розпродані через невисокий попит з боку споживачів у зв'язку з триваючим карантином, що, відбивається на роздрібних цінах: вони вже місяць знижуються щотижня на 3-4%".

За словами Сергія Куюна, ринок на минулому тижні рухався тим же курсом, що і раніше.

"Чергове значне зниження цін сталося на минулі травневі свята, – зазначив експерт. – При цьому вдалося уникнути песимістичних прогнозів щодо зменшення продажів. Вони впали менше, ніж очікувалося, тому трейдери можуть коригувати ціни – опускати їх за рахунок збільшення обсягів продажів, заробляючи на обігу. Адже чим більше реалізація, тим нижче в кожному літрі постійна складова витрат на щоденне утримання АЗС".

Артем Куюн зазначив, що автогаз дешевшав через низьке споживання і високу конкуренцію на ринку. За його оцінкою, через карантин обсяг роздрібної реалізації газу впав до 30%. Зрештою на початок квітня профіцит на ринку скрапленого газу оцінювався трейдерами в 20-25 тис. т, і він не був обраний споживачами.

Продовжували знижувати ціни і так звані "підколодні" (нелегальні) заправки.

Ціни, за словами експерта, ще знизилися за рахунок зростання обсягу продажів, так як поступово попит все ж збільшується. Але цінову межу практично досягнуто.

"У мереж-дискаунтерів ціни знизилися до 7-7,5 грн/л, у великих брендових мереж – 8,5 грн/л з урахуванням маржі. Але чимало з "брендів" реалізують програми лояльності для постійних клієнтів, тому ті клієнти, хто має дисконтні карти, можуть отримати знижку до 1 грн/л", – роз'яснив Артем Куюн.

Що може змінитися за тиждень

Експерти обіцяють, що зниження цін на бензин і дизпаливо продовжиться ще тиждень, тому що не продані запаси, закуплені за низькими оптовими цінами. А попит через карантин і раніше далекий від показників весняно-літнього сезону, коли палива зазвичай потрібно набагато більше, ніж восени і взимку.

"Для споживачів прогноз хороший: сподіваємося, що на цьому тижні ціни на бензин і дизпаливо в багатьох регіонах "запірнули" під 20 грн/л", – говорить Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев зазначив, що за кордоном, звідки Україна, нагадаємо, імпортує до 80% нафтопродуктів, оптові ціни вже стабілізувалися. Якщо цей тренд стане стійким, то він з часом пригальмує падіння цін і у нас.

"В останні дні квітня світові ціни на нафту і паливні котирування в Європі демонстрували зростання на очікуваннях відновлення попиту через ухвалення урядами багатьох європейських держав заходів щодо поступового виходу з карантину. Але на Україні це поки не позначиться. У нас в найближчий тиждень спадний тренд збережеться на рівні 3-4% від нинішніх цін, тому в роздробі очікується здешевлення по бензинах і дизпаливу ще на 50 коп./л і більше", – стверджує Геннадій Рябцев.

Артем Куюн стверджує, що газ практично добіг нижньої цінової межі.

"В умовах жорсткої конкуренції на наступному тижні можливі тільки невеликі коректування роздрібних цін залежно від закупівельної вартості газу в опті", – прогнозує Артем Куюн.


В умовах карантину залишається актуальною дезінфекція автомобіля. Про те, як це робити правильно, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти