Огляд ринку палива: чи близько цінове "дно"

28 квітня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти говорять, що бензин і дизель ще серйозно подешевшають, а скраплений газ вже навряд чи

Автомобілісти, напевно, вже звикли, що ціни на стелах АЗС щодня стають все нижчими: порівняно з січнем поточного року нафтопродукти подешевшали більш ніж на 4 грн/л. І тому краще заправитися не сьогодні, а завтра, – буде економія.

Реклама

Чи чекати продовження зниження цін, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Протягом тижня по всіх регіонах тривало зниження роздрібних цін як на бензини і дизпаливо, так і на скраплений автогаз. Середні темпи здешевлення, як і передбачали наші експерти, збереглися на рівні 50-80 коп./л.

Регіонами найбільше зниження цін на бензини і ДП було на Тернопільщині – 1,04 грн/л, найменш незначне – на Луганщині – 48 коп./л. Автогаз подешевшав на 23-79 коп./л.

Експерти говорять, що різниця між великими брендовими мережами і невеликими регіональними мережами досягла максимального розриву з початку року: понад 6 гривень на літрі або майже 25% вартості. Деякі мережі-дискаунтери продають А-95 по 19,20 грн/л за середньої ціни по ринку 22,98 грн/л (мінус 20%).

Реклама

Різниця між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, зросла за всіма видами палива, крім автогазу, де вона зменшилася на 3%.

За А-92 діапазон цін склав 13,7% (2,84 грн/л, плюс 46 коп./л), було 10,9%, за А-95 – 12,1%, (2,64 грн/л , мінус 6 коп./л), було 9,6%, за дизелем 10,4% (2,23 грн/л, плюс 13 коп./л), було 9,5%, за автогазом 19,7% (1,60 грн/л, мінус 32 коп./л), було 22,7%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 21,98 грн/л (здешевлення на 77 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,64 грн/л (здешевлення на 49 коп./л), найнижча – на Сумщині – 20,80 грн/л (здешевлення на 95 коп./л).

Луганщина – єдина, де А-92 коштує дорожче 23 грн/л. У більшості областей ціна перебуває в коридорі 21,20-22,10 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 22,34 грн/л (мінус 72 коп./л).

Реклама

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 22,98 грн/л (здешевлення на 79 коп./л), найвища – на Луганщині – 24,48 грн/л (здешевлення на 48 коп./л), найнижча – на Сумщині 21,84 грн/л (здешевлення на 97 коп./л).

У більшості областей А-95 коштує дешевше 24 грн/л, але дорожче 22,5 грн/л. І лише в одній – дешевше 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 24,11 грн/л (мінус 63 коп/л).

Ціни на ДП

Реклама

Середня ціна по Україні – 22,43 грн/л (здешевлення на 79 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,74 грн/л (здешевлення на 49 коп./л), найнижча – на Харківщині – 21,51 грн/л (здешевлення на 62 коп./л).

Луганщина – єдина, де дизпаливо коштує дорожче 23 грн/л. У більшості областей ціна в межах 22,10-22,80 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 22 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 23,11 грн/л (мінус 62 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 8,84 грн/л (здешевлення на 47 коп./л), найвища – на Тернопільщині – 9,73 грн/л (здешевлення на 66 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 8,13 грн/л (здешевлення на 34 коп./л).

Тепер у всіх областях газ вже коштує дешевше 10 грн/л, їхня ціна переважно в межах 8,50-8,80 грн/л.

У Києві вартість газу – 8,71 грн/л (мінус 50 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти говорять, що ситуація на ринку аналогічна тій, яка була минулого тижня.

"Теперішній тренд укладається в довгострокові прогнози: за останній місяць через різке падіння цін на нафту, нафтопродукти у великому опті подешевшали більш ніж на третину, і партії дешевого палива все більше доходять до роздробу, – аналізує Геннадій Рябцев. – За низького попиту з боку споживачів через карантин і досить стабільну гривню все це, природно, відбивається на роздрібних цінах: вони знижуються щотижня на 3-4%".

Зі слів Сергія Куюна, в Європі, звідки Україна імпортує близько 80% нафтопродуктів, ціни на них у великому опті впали набагато більше, ніж у нас. Тому й у нас спостерігається подальше здешевлення в роздробі. Ба більше, великі трейдери вже намагаються робити запаси дешевого палива, орендують і купують додаткові ємності для зберігання, щоб добре на цьому заробити, коли ціни на нього підуть вгору.

Артем Куюн зазначив, що такі низькі ціни на автогаз, як зараз, були п'ять років тому, 2015 року. Тоді курс долара був 24 грн/долар, а середні по країні зарплати – 4000 грн (зараз 10,5 тис. грн). Тобто фактично для середнього покупця автогаз зараз коштує більше ніж в 2,5 рази менше, ніж 5 років тому.

"На тлі загального зниження цін на нафтопродукти автогаз за тиждень подешевшав в опті, що й призвело до зниження цін насамперед у регіональних мереж, які купують паливо невеликими обсягами, від одного бензовоза, що мають більш низькі витрати на реалізацію і швидший оборот. У гонитві за клієнтами за мережами-дискаунтерами змушені тягнутися також більші мережі. Плюс впливає демпінг з боку нелегалів, боротьба з якими з боку влади стихла", – пояснив Артем Куюн.

Експерт також згадав, що брендові мережі мають програми лояльності для постійних клієнтів-власників дисконтних карт. За цими картами знижка на газ може становити 1-1,5 грн/л залежно від одноразово обсягів, які заправляють.

Що може змінитися за тиждень

Експерти обіцяють, що зниження цін триватиме.

"Сподіваємося, що поточного тижня ціни на бензин і дизпаливо знизяться ще в межах гривні на літрі, це цілком відчутний потенціал зниження, який підкріплений стабілізацією курсу гривні", – упевнений Сергій Куюн.

З ним згоден також Геннадій Рябцев.

"У великому опті триває зниження цін, хоча воно сповільнилося. Тому найближчого тижня спадний тренд також збережеться ще на 3-4% від теперішніх цін матимемо здешевлення в роздробі. Це від 50 коп./л і більше, включно з автогазом", – прогнозує Рябцев.

Артем Куюн стверджує, що газ ще може дешевшати.

"Ринок зрідженого газу динамічніший, ніж ринок бензинучи дизпалива, – нагадав Артем Куюн. – Зараз середня закупівельна ціна в опті в перерахунку на літри (нафтопродукти в опті продають в тоннах, а не в літрах, так зручніше, бо всі вони мають різну питому вагу – Авт.) становить 5,4 грн/л. Плюс витрати на доставляння і реалізацію, ще 1,8 грн/л, разом виходить собівартість, 7,2 грн/л. А середня роздрібна ціна по ринку – 8,84 грн/л. Тому в умовах жорсткої конкуренції ще є невеликий потенціал зниження ціни в роздробі на 50-70 коп./л. Але даний потенціал мають тільки великі мережі, дискаунтери його практично вичерпали".


А от для "безкінних" співгромадян наша влада обіцяє незабаром запустити громадський транспорт. Коли це може статися, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти