Світові тренди автомобілебудування: даунсайзінг, круговий огляд і емоційні контакти

27 травня 2017, 11:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Авто стають самостійними, і літаючим транспортом вже нікого не здивуєш

ДАУНСАЙЗІНГ: ЗМЕНШЕННЯ ДВИГУНА БЕЗ ВТРАТИ ПОТУЖНОСТІ

Реклама

Технічний прогрес легко вимірюється в цифрах. Уже кілька десятиліть йде поступове зростання так званої літрової потужності автомобільних двигунів. Наприклад, мотори до сих пір популярних в нашому селі радянських "Жигулів" ( "п'ятірка", "сімка") на 1 л робочого об'єму дають 49-53 кінських сил (к. с.) потужності. І це не ознака радянської відсталості: турбодизель німецького Volkswagen Golf II в 1983 році забезпечував літрову потужність 43,75 к. с. Їх сучасник, італійський Fiat Ritmo, оснащувався двигунами з літрової потужністю 50-54 к. с., а знаменитий німецький Opel Kadett D, що випускався на початку 1980-х – 46-58 к. с. Просто такий тоді був рівень розвитку техніки. Зате сьогодні нікого вже не здивуєш і 100 к. с. на 1 л робочого об'єму.

Востаннірокизбільшеннялітровоїпотужностісупроводжуєтьсявсебільшпомітнимтрендом-до"стиснення"габаритівдвигуна.Цютенденціюсталиназиватидаунсайзінг(англійськеdownsizingтакіперекладається-"зменшеннярозміру").Метапроста:колидвигунпритійжепотужностістаєменшеілегше,можназменшитиіполегшити(ачастенько-іздешевити)автомобільвцілому.Прицьомувінбудематищебільшвисокідинамічніхарактеристики.

new_image2_385

Fiesta ST. Може їхати навіть на двох циліндрах для економії

Наберезневому ЖеневськомуавтосалонікомпаніяFordпредставилановуверсіюхетчбекаFiesta ST,підкапотомякоїзахованийне звичнийчотирициліндровийдвигун,а1,5-літровийагрегатзтрьомациліндрами.Він,проте,забезпечуємаксимальнупотужністьв200л.с.(літровапотужність-133л.с.)Інайвищушвидкістьрозгонудлямашинцьогосімейства-100км/год за6,2сек.Ця"жертвадаунсайзінгу"дозволяєекономитипаливо:навипадокрухупохорошій дорозінаневисокійшвидкостіможнавідключитиодинзциліндрівіїхатинадвох.
Реклама

Не минувдаунсайзінгітакедалекевіддумокпро економіюспівтовариствоавтомобілів,якпотужніспортивнікупе.Так,новаверсіяAudi RS5,такожпредставленавЖеневі,маєзменшенийв порівняннізпопереднімпоколіннямдвигун(2,9лзамість4,2л)потужністю450л.с.,що дозволяєрозігнатисязмісцядо100км/годза3,9сек.Інавітьсеред"суворихпозашляховиків"з'явилисямоделізтрьомациліндрами.

new_image_396

Audi RS5. На трьох циліндрах розганяється до 100 км за 3,9 секунди

КРУГОВИЙ ОГЛЯД

СередприємностейCrossland X,представленогонавиставцікомпанієюOpel,-системакруговогоогляду.Панорамнакамеразадньоговидузоглядом180градусів,кріміншого,даєводієвіможливістьпобачитипоперечнийрухтранспортуззаду,щозначнополегшуєвиїздзаднімходоміробитьцейманеврбезпечніше.

Власне,тутмимаємосправущезоднієювираженоютенденцієюсучасногоавтомобілебудування:післятогоякв 2007 рсистемакруговогооглядуз'явиласявавтоNissan,воназнайшласобімісцевмоделяхііншихпровіднихбрендів-Mercedes-Benz,Toyota,Land Rover,Lexus,Volkswagen,BMW,Audi.АвцьомуроцівЖеневіCitroenпредставивконцепт-карпозашляховикаC-Aircross-здисплеєм,якийпроектує зображенняпрямоналобовескло,ізкамерамизамістьбічнихвікон.Такщовсе, що відбуваєтьсянавколоавтомобіляможнапобачитивдзеркалізадньоговиду.

new_image10_81

Реклама

Crossland X. Обладнаний панорамною камерою заднього виду

new_image12_47

C-Aircross. Проектує зображення прямо на лобове скло

БЕЗПЕКА: НЕ ТІЛЬКИ ГАЛЬМА

Crossland X продемонстрував ще одну тенденцію: її в цій моделі являє автоматична система екстреного гальмування, яка здатна реагувати і на автомобілі, і на пішоходів. Коли машина наближається до такого об'єкта на небезпечну відстань, водія попереджають світлозвуковим сигналом. Якщо це не допомагає, система автоматично пригальмовує. Комплекс активної безпеки варто і на свіжій версії кросовера XV від компанії Subaru. Крім автоматичного гальмування, вона включає в себе адаптивний круїз-контроль (автоматично підтримує постійну швидкість руху) і підсистему попередження про вихід із займаної смуги руху. Всі разом це покликане вберегти замріяного водія від серйозних неприємностей. Близька за функціями система автономного управління, що дозволяє без участі водія рухатися в межах однієї смуги автомагістралі (вона не тільки попереджає про вихід за її межі, але ще і сама підрулює), вважається головним нововведенням оновленої версії "паркетника" Qashqai від Nissan.

Реклама

new_image3_327

Subaru XV. Контролює дорогу не гірше за водія

ДУШЕВНІ АВТО: ЧИТАЮТЬ ЕМОЦІЇ

HondaнаCES2017представилаконцептавтономногоелектромобіляNeuV.Йогосистемаштучногоінтелектувідрізняєтьсятим,щоздатнарозпізнаватиемоціїводіяіпідлаштовуватисяпіднастрійвласника.

new_image8_126

NeuV. Підлаштовується під стиль водіння

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

Ще одна "душевна" машинка – показаний на тій же виставці концепт-кар Concept-i від компанії Toyota. Його вбудований інтелектуальний помічник Yui вивчає поведінку водія, вчиться у нього чисто людським моделям реагування і встановлює з власником щось на зразок близьких відносин. Це дозволяє підлаштувати стиль водіння під переваги і емоційний стан людини і підібрати оптимальний маршрут. Не в автономному режимі, коли управління в руках водія, Yui помітить, якщо людина почала засипати за кермом, відволікатися від дороги тощо, і вживе необхідних заходів – щоб "розбудити" водія або ще якось запобігти неприємностям.

new_image7_152

Yui. Встановлює дружні стосунки з власником

ЙДУТЬ У НЕБО: ТРИЦИКЛИ І АВТОЖИРИ

Цього року літаючі автомобілі з фантастичних продуктів остаточно перейшли в розряд серійних. Замовлення на Liberty від компанії PAL-V почали приймати ще в лютому. З точки зору наземного транспорту, це трицикл, а з точки зору повітряного – автожир: щось на зразок літака, підйомну силу якого створює не крило, а гвинт на кшталт вертолітного. На відміну від вертольота, для зльоту такої конструкції потрібно місце для розбігу, в разі Liberty – це від 90 метрів дороги. Машина оснащена 100-сильним бензиновим двигуном, який на дорозі забезпечує максимальну швидкість 160 км/год, а в небі – 180 км/год. Для перетворення наземної машини в літальний апарат потрібно близько 10 хвилин – щоб розкласти лопаті заднього гвинта.

new_image5_222

Liberty. Щоб злетіти, потрібно 90 метрів полоси

Скоропочнутьприймати замовленняіналітаючийавтомобільAeroMobil,якийоднойменнасловацькакомпаніяпредставилавкінці квітнянавиставціTop MarquesвМонако.

Але в "ідейному" сенсі куди цікавіше концепт Pop.Up від авіабудівного концерну Airbus і студії Italdesign, представлений в березні в Женеві. Фішка його в тому, що пасажири знаходяться в автономній капсулі, яка може приєднуватися до колісного шасі і рухатися по дорогах або до повітряного модуля (квадрокоптера) – і злітати вгору. По землі і в небі система може пересуватися під автономним управлінням. Ви можете виїхати до потрібної вам точки, де зручно залишити шасі, і туди ж викликати квадрокоптер, який вас перенесе в недоступні автомобілю місця. Або просто винесе з району, заблокованого пробками.

new_image11_70

Pop.Up. Капсула з пасажирами автономна

СУПЕРЕКОЛОГІЧНІ ІНТЕЛЕКТУАЛИ

Але "розумні" функції описаних автомобілів меркнуть перед інтелектуальною потужністю і емоційним багатством представлених в цьому році концептів машин найближчого майбутнього – тих, на чому ми зможемо прокататись буквально через кілька років. Примітно, що ці чотириколісні інтелектуали практично всі відносяться до електромобілів. І це ще одна прикмета часу: такі концепти все частіше з'являються не тільки на автомобільних форумах, а й на виставках електроніки і мобільних технологій. А серед їхніх авторів миготять компанії, раніше на автомобілебудуванні не спеціалізовані.

Наприклад, електромобіль, концепт якого на виставці електроніки CES-2017 представила компанія Fiat Chrysler Automobiles, здатний практично самостійно переміщатися по міських вулицях, але присутність і періодичне підключення водія все ще потрібно. Але, на жаль, ці рішення вже виглядають трохи застарілими на тлі повністю автономних систем, анонсованих іншими виробниками. Як відомо, ще восени минулого року Tesla Motors оголосила, що незабаром її машини зможуть повністю обходитися без водія-людини. У цьому році на Женевському автосалоні Volkswagen Group представила концепт електромобіля Sedric, керованого штучним інтелектом, який володіє повною автономністю. Аж до того, що йому, як стверджує компанія, можна буде довірити самостійно відвезти дітей в школу. Більш того, в цій машині взагалі не передбачено традиційне місце водія – в салоні розташовані два двомісні дивани обличчям один до одного. Управляти електромобілем можна буде за допомогою голосових команд.

new_image6_174

Sedric. В цьому авто не має місця для водія — тільки два дивани

Після знайомства з цим концептом, представлений на CES-2017 концепт-кар Oasis від компанії Rinspeed, незважаючи на футуристичний дизайн, виглядає вже не так і революційно. Все-таки там є і водій, і навіть рульове колесо (яке, правда, в автономному режимі перетворюється в робочий стіл). "Персональний асистент" машини може зняти фото чи відео за допомогою однієї з бортових камер, викласти їх в соцмережу, замовити квитки на концерт і виконати ще якісь доручення такого роду. Як і у випадку з Sedric, машина розуміє фрази і жести господаря. А ось міні-сад біля сенсорного дисплея авто – деталь, звичайно, оригінальна, але не до кінця зрозуміла.

new_image9_93

Oasis. Розуміє навіть жести. Але навіщо в авто міні-сад – неясно

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти