Міна уповільненої дії: на якому паливі зараз їздять автомобілі з ГБО

29 березня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти розповіли, для чого потрібна сертифікація скрапленого газу

Після різкого зростання попиту на зріджений автомобільний газ, який в минулому році став популярнішим за бензин, влада занепокоєна якістю автогазу. Йдеться про прийняття Технічного регламенту про вимоги до зріджених газів – документа, що відповідає нормам ЄС. Поки в Україні діє застарілий стандарт ДСТУ 27578-87 "Гази вуглеводневі зріджені для автомобільного транспорту", термін дії якого продовжений до 1 січня 2022 року.

Реклама

Сайт "Сьогодні" з'ясував, яким повинен бути якісний автогаз, до чого призводить використання газу, який не відповідає нормам, і де краще заправлятися, щоб потім не оплачувати дорогий ремонт автомобіля, на якому встановлено газобалонне обладнання (ГБО).

Головні нововведення Технічного регламенту

Як роз'яснили нам у Нафтогазовій Асоціації України, головне нововведення Технічного регламенту (ТР) в тому, що в ньому окремо прописані вимоги до скрапленого газу як до автомобільного палива і окремо як до комунально-побутового палива – для газових плит, газових котлів.

Ці два види зріджених газів відрізняються за хімічним складом. Наприклад, загальний вміст сірки для автогазу складає 50 ppm (мільйонних часток), а для комунально-побутового газу ця норма не нормується взагалі, і зміст загальної сірки може бути вище 300 ppm. А сполуки сірки, як відомо, не тільки впливають на моторесурс двигуна, а й також є екологічним показником, який вже посилився в ЄС до 30 ppm. Але це мало хвилює нелегальних торговців побутовим паливом, які продають його за безцінь автомобілістам.

Крім того, Техрегламентом дозволяється використання автогазу для транспорту для заправки інших балонів, але не з газового пістолета для заправки авто, а зі спеціально відведеного місця на АЗС за умови відповідності його інфраструктури вимогам будівельних норм з газопостачання, протипожежним нормам і правилам з охорони праці та безпеки систем газопостачання. Також допускається при використанні ГС наявність одоранту (за аналогом з побутовим газом) різного аромату. Останнє важливо для виявлення можливого витоку газу і безпеки використання цього продукту.

Реклама

На думку експертів паливного ринку, прийняття регламенту необхідно і в зв'язку з появою безлічі нелегальних газових заправок, презирливо іменованих фахівцями "підзаборні", які нерідко торгують продуктом невідомого походження, потенційно небезпечним для двигунів автомобілів.

"У Нафтогазовій Асоціації повністю підтримують прийняття нових стандартів для зріджених вуглеводневих газів для комунально-побутового споживання. Асоціація вважає, що чітка стандартизація процедур і правил – один з ефективних заходів, спрямованих на боротьбу з контрафактом", – каже її голова Неля Привалова.

Що змінить Техрегламент

Як роз'яснив нам головний аудитор з сертифікації та оцінки відповідності продуктів нафтопереробки уповноваженого органу з сертифікації "ПРОМСТАНДАРТ" Олександр Лютий, після прийняття ТР буде законодавчо заборонено використовувати комунально-побутовий газ для заправки автомобілів. Зараз це не регламентовано.

Крім цього, виробничий процес, торгівля і зберігання вимагають наявності відповідної ліцензії, яка на даний момент є однією з процедур контролю за обігом скрапленого газу. Всі виробники, зберігачі, хто реалізує скраплений газ (LPG) повинні будуть отримати відповідну ліцензію, за її відсутність – штраф 250 тис. грн. Зараз штрафи становлять кілька сотень гривень, що не лякає нелегалів.

"Добровільна оцінка відповідності скрапленого газу по ДСТУ або ТУ перейде в обов'язкову, це вимога ТР, – каже Олександр Лютий. – Тільки акредитовані випробувальні лабораторії можуть проводити випробування газу в правовому полі. Ухвалення техрегламенту також може змінити напрямок імпортних поставок LPG-газу".

Лютий уточнив, що мова йде перш за все про якість палива з Білорусі та РФ, яке не завжди буде відповідати вимогам нового Техрегламенту.

Читайте також: Новий паливний скандал в Україні: водіїв змушують встановлювати ГБО нелегально

Дешевий газ дорого обходиться

Реклама

Також Олександр Лютий розповів нам, чим небезпечний поганий автогаз для автомобілів.

"Один з важливих показників якості газу – компонентний склад. Від правильного компонентного складу залежить октанове число і тиск насичених парів, також важливо нормування побічних продуктів, які не повинні міститися в газі, – каже Олександр Лютий. – Інший важливий показник – це залишок після випаровування – норма його до 60 ppm. Але зустрічається ресурс і від 1000 ppm. Тобто в 17 разів вище! Третій і четвертий показники – корозійна активність на мідній пластинці, тобто можливість металу при контакті з паливом протидіяти корозійним процесам, а також сірководень, який відповідає за наявність активних сполук сірки і також може впливати на багато інших показників якості. Обидва показники негативно впливають на ГБО і двигун автомобіля, а також на зберігання газу на ГНС (газонаповнювальна станція)".

Слова експерта підтверджують і практики – фахівці, що працюють на станціях зі встановлення та обслуговування ГБО.

Євген Устименко, директор мережі СТО Profigas, продемонстрував за допомогою фотографій, як неякісний газ виводить з ладу газобалонне обладнання.


"Якщо сухий залишок значно перевищує норму, це означає, що з кожного літра згорілого газу в паливній системі залишається 0,5 г і більше смоляних відкладень, які забивають форсунки, трубопроводи, виводять з ладу мембрани газових редукторів і так далі. Зрозуміло, що двигун автомобіля працювати на газі вже не може, і його ГБО доводиться ремонтувати. А це дорого коштує, тисячі гривень", – каже Євген Устименко.

Реклама

На фото ви бачите, як виглядають редуктори, фільтри та інші вузли після розбирання: вони забиті маслянистими відкладеннями, пошкоджені корозією.

На фото ви бачите, як виглядають редуктори, фільтри та інші вузли після розбирання: вони забиті маслянистими відкладеннями, пошкоджені корозією.

І навпаки, коли на планове техобслуговування приїжджає водій, що заправляв паливний бак якісним газом, то, за словами Євгена Устименка, таких проблем не буває.

"Ми тільки замінюємо паливні фільтри, тестуємо роботу форсунок, блоку управління, за необхідності проводимо налаштування. Коштує це кілька сотень гривень", – додав Устименко.

Експерти: крім регламенту, потрібен контроль

Олександр Лютий каже, що в зв'язку з призначенням нового Кабміну зараз відбувається переузгодження всіх поданих в уряд документів, в тому числі і Техрегламент. На це піде не менше двох місяців, а з урахуванням коронавірусу, можливо, і більше. Експерт сподівається, що ТР приймуть у цьому році, далі тягнути нікуди, адже документ припадає пилом вже більше двох років. Очікувалося, що його затвердять до літа, але тепер терміни прогнозувати складно.

"Ухвалення Техрегламенту – це перший етап на шляху руху до європейських стандартів якості щдоо автогазу, – акцентував Олександр Лютий. – Всі великі українські виробники, імпортери будуть виконувати вимоги ТР в обов'язковому порядку, зараз вони роблять це добровільно або не виконують взагалі. Органи ринкового нагляду отримають право перевіряти їх в будь-який момент, оскільки крім прийняття Техрегламенту, LPG буде внесений до переліку продуктів з ринкового нагляду. Поступово будуть переглянуті інструкції з контролю якості зрідженого газу та інші підзаконні акти для реалізації вимог ТР. Звичайно, без жорсткої системи моніторингу і контролю за виконанням пунктів Техрегламенту якість LPG залишатиметься під питанням".

З ним згоден і заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

"Наявність Технічного регламенту не вирішить проблему якості і безпеки скрапленого газу без наявності контролю за цими показниками, – зазначив Рябцев. – Держекоінспекція зараз не зобов'язана контролювати якість скрапленого газу. Потрібно перш за все Кабміну вписати це в їх обов'язки (c прийняттям ТР іншою постановою Кабміну скраплений газ буде внесений до переліку продуктів, який підлягає ринковому нагляду). Але щоб мінімізувати ризик, раджу водіям автомобілів з ГБО заправлятися тільки на законних брендованих заправках. Так, там автогаз трохи дорожчийе, але витрати на ремонт автомобіля непорівнянні з економією від заправки дешевим газом на невідомих АЗС".


Тим часом відповідально ставитися потрібно не тільки до стану свого автомобіля, але й до власного здоров'я. На жаль, ще не всі це розуміють. За 12 днів Нацполіція зафіксувала майже 150 порушень правил карантину:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти