Як зареєструвати авто в Україні за новими правилами

Щоб поставити машину на облік, більше не потрібно ні МРЕВ, ні довідка-рахунок

Уряд відзвітував про ліквідацію ДАІ та МРЕВ. Крім того, з 19 листопада при купівлі та продажу автомобіля вже не потрібна довідка-рахунок, передає MIGnews.

Без довідки-рахунка

Реклама

Цей документ просто скасували, не ввівши нічого натомість. Покупець і продавець авто тепер будуть підписувати договір купівлі-продажу в будь-якому із сервісних центрів МВС, які відтепер замінять МРЕВ, в присутності адміністратора і на підставі посвідчень особи. В якості альтернативного варіанту документ може засвідчити нотаріус, а потім його потрібно подати в сервісний центр. Якщо авто купують в салоні, договір з печаткою юрособи та посвідчення особи покупець надає в сервісний центр.

Вартість довідки-рахунки, яку можна було легко і без черг оформити в приватних структурах, становила від 600 до 2000 грн. Перереєструвати авто на нового власника воліли через довідку-рахунок тому, що послуги нотаріуса були відчутно дорожчими.

Однак і нова схема, по всій видимості, буде не безкоштовною. При оформленні договору в сервісному центрі потрібно здійснити обов'язкові платежі або оплатити послуги нотаріуса. Але якими будуть обов'язкові платежі, у своїй постанові Кабмін не позначив.

Реклама

Без МРЕВ

Правозахисник Володимир Караваєв пояснює причину, з якої уряд не встановив розмір обов'язкових платежів при реєстрації договору купівлі-продажу. Причина і полягає в тому, що замість МРЕВ цим займатимуться сервісні центри МВС. Повноваження останніх в законах не обумовлені, а значить, і адміністративні послуги, методологію вартості яких обумовлює законодавство, вони не можуть надавати.

"У нас є закон про центральні органи виконавчої влади, в якому є їх чітке визначення, – пояснює Караваєв. – До центральних органів виконавчої влади належать міністерства, а також інші органи виконавчої влади. У нашому випадку це МВС і Національна поліція. Закон обумовлює їх функції. Так от, надання будь-яких послуг не входить у функції міністерства. Для того щоб їх надавати, і створюється інший орган виконавчої влади: служба, агентство, інспекція. Якби послуги, які раніше надавали МРЕВ, тепер назвали адміністративними, на них законодавство наклало б певні обмеження. Для їх отримання також необхідний і певний перелік документів. МВС скасувала рахунок-довідку, йдучи від вимоги до адміністративних послуг. Вартість адмінпослуги також повинен визначати закон. Але її хоче встановлювати Кабмін. Те, чим збираються займатися в сервісних центрах, – реєстрацією транспортних засобів, допуском до іспитів на отримання водійського посвідчення і т. д. – законодавством не прописано. МРЕВ це робили в іншому правовому полі. Зараз ці послуги навмисне називають "сервісними", а не "адміністративними", щоб обійти закон. У підсумку отримуємо, що міністерство бере на себе надання послуг, чим не може займатися. Надаються "сервісні послуги", які не передбачені законодавством".

Реклама

На думку юриста, всі ці недоробки призводять до того, що сервісні центри МВС неправомочні надавати послуги, які раніше надавали МРЕВ. Караваєв вважає, що всі рішення про реєстрацію авто, видачі водійських посвідчень і ін., можуть бути оскаржені в судах.

"Всі ці угоди – з пороком. Всі операції, які там проведені, можуть бути скасовані через суд", – говорить Караваєв.

Переписати і дописати

Постанова Кабміну про скасування довідки-рахунка, тим часом, вже набуло чинності. Виходить, що його презентували і опублікували до того, як обговорили проект з громадськістю. У зв'язку з ліквідацією ДАІ та МРЕВ є чимало питань, але і скасування одного папірця піднімає цілий ряд проблем. Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко каже, що громадські працівники вже звернулися в Кабмін.

"Ми відправили лист до Мін'юсту з пропозицією терміново дати МВС доступ до бази автомобілів з обтяженням. Сервісні центри МВС доступу до неї не мають. Отже, машини під заставою, під судовим рішенням або ті, які знаходяться в лізингу, можуть бути переоформлені на іншого власника без відома справжнього. У результаті суд, банк, лізингова компанія забере автомобіль у нового власника. І що він буде робити? Бігати з вимогою повернути гроші?" – Розповідає Назаренко.

Є підводні камені і в засвідченні угоди нотаріусом. Експерт не вірить в те, що нотаріусам дадуть доступ до бази викрадених авто. Перебиті номери при посвідченні купівлі-продажу вони теж не зможуть перевірити.

"Новий власник засвідчить у нотаріуса договір, принесе його в сервісний центр, а там з'ясується, що машина в розшуку або у неї перебиті номера. Нотаріус ні при чому, але проблема є. Якщо вже робити сервісний центр, нехай він все перевіряє, а нотаріуса потрібно виключити з процесу", – доповнює Олег Назаренко.

У громадських працівників є пропозиція розробити зразок договору купівлі-продажу. Тобто покупець і продавець, звичайно, можуть укласти угоду за своїм договором, хоч на ста сторінках. Але в сервісному центрі їм запропонують і стандартний документ.

Назаренко також говорить, що скасування довідки-рахунки мало б спростити продаж б/в автомобілів через автосалони. Точніше, дати можливість державі відстежувати угоди купівлі-продажу. До вчорашнього дня фіксувати угоду в автокомісіонці можна було через довідку-рахунок. Зараз же ніщо не заважає зовсім її не показувати. Значить, автосалон може не платити податок, а держава недоотримає прибуток.

Є "грошове" питання і чисто прикладної властивості. Як при посвідченні угоди в сервісному центрі МВС покупець може розрахуватися з продавцем?

"У нас є обмеження готівкових розрахунків у розмірі 150 тис. грн. В автосалоні є приписна каса. Якщо ж Іванов з Петровим приходять в сервісний центр, коли і де буде відбувається передача грошей? Один передумає – хто його ловитиме? Адміністратор сервісного центру? Але це цивільна особа. Цими розбірками нема кому займатися", – уточнює Назаренко.

Виходить, що автомобілісти, експерти та громадські діячі скасування довідки-рахунки схвалюють. Але проблема в тому, що Кабмін це зробив "з наскоку", без перехідного періоду та погоджень. Тепер, як завжди, доведеться доопрацьовувати. Серед необхідних поправок і коректування форми при електронній реєстрації авто з пробігом. На сайті iGov все ще активний бланк, в якому необхідно вказати серію, номер і дату видачі довідки-рахунка.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61175.44

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3342.51

Litecoin (LTC)

80.02

Ripple (XRP)

0.59

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти