Як безпечно заощаджувати на поїздках: всі принади і небезпеки сервісів пошуку попутників

20 травня 2017 11:00

Аліна Поліщук

Що таке карпулінг і райдшерінг, чим вони відрізняються від старого доброго автостопу і які труднощі чекають тих, хто вирішив вперше знайти попутників

На травневі свята українці знову зіткнулися з браком квитків. Репетиція літа підтвердила: виїхати на відпочинок спонтанно, як і раніше важко, і популярні напрямки розкуплені на місяць вперед. Відправитися до Львова чи Одеси в годину пік можна або на "верхніх бічних", або в дорогому СВ, або автобусом – що ненабагато дешевше СВ і так само незручно, як бічні полиці в плацкартному вагоні. Поїздка на своєму авто при нинішніх цінах на бензин обійдеться ще дорожче – якщо, звичайно, не розділити витрати на паливо між декількома пасажирами.

Саме тому в останні кілька років в Україні набирає обертів такий спосіб пересування, як спільні поїздки на одній машині. Це вигідніше, швидше і часто набагато зручніше, ніж подорож громадським транспортом. Причому щоб потрапити в заповітне місце, голосувати на трасі не потрібно – попутку або попутника легко можна знайти в інтернеті. Але під питанням залишається безпека: кілька годин на авто з незнайомцем залишають приємні враження далеко не у всіх. Як зробити поїздку приємною і безпечною, з'ясовувала "Сегодня".

Реклама

СТАРИЙ НОВИЙ АВТОСТОП

Карпулінг (від англ. сar – машина і pool – об'єднання) або райдшерінг (ride – поїздка і share – ділитися) в Європі і США є цілий рух. Це частина культури спільного споживання (Sharing Economy), яка спрямована на економію природних ресурсів. У західних країнах водія і пасажира стимулюють об'єднуватися на державному і муніципальному рівні: наприклад, у багатьох містах авто з салоном, заповненим пасажирами, можуть їхати по окремій смузі, тоді як водії-одинаки в годину пік повинні рухатися в загальному потоці. Розрахунок тут простий: чим більше людей їде в одній машині, тим менше машин на дорозі. І, відповідно, тим менше палива буде спалено, і тим менше вихлопів піде в атмосферу. Додатково до цього карпулери отримують серйозну економію власних коштів – адже потяг, автобус і навіть метро в Європі і Штатах коштують набагато дорожче, ніж у нас.

Українці,на відмінувідіноземців,покитількиосвоюютькультуруспільнихпоїздокнаавтомобілі.Онлайн-майданчикиз пошукупопутниківмасовопочализ'являтисявнашійкраїнівсьоготри-чотирироки тому.Сьогодні"зловититачку"абознайтипасажиравінтернетіможнаякмінімумнадесятирізнихсайтахітематичнихсторінкахвсоцмережах.Досить поставитивпошукуцікавитьмаршрутідатувиїздуівказати,коговишукаєте,-водіяабосупутникадляпоїздки.

Втім, цивілізованих сервісів (з реєстрацією, підтвердженням контактних даних та системою рейтингу водіїв і пасажирів) у нас все одно залишаються одиниці. І проблема насправді в нашому суспільстві, не звикло до зобов'язань: часто і водії, і пасажири просто не хочуть витрачати час на заповнення реєстраційної форми, і не вважають за потрібне розповісти про себе і свої вимоги. Але ж, між тим, онлайн-автостоп має як безсумнівні плюси, так і чимало мінусів. І чим більше ви будете знати про своїх невипадкових попутників – тим нижчий ризик одержати погані враження від поїздки, залишитися з валізами на порожній трасі або півдня прочекати невідповідальних пасажирів.

-1_131

Реклама

ВОДІЄВІ НА ЗАМІТКУ

Карпулерам-водіям також варто дотримуватися ряду правил заради безпеки і комфорту. "Неприємно, коли пасажири зривають заплановану за часом поїздку, – зазначає власник Nissan Ілля (регулярно їздить зі Львова до Харкова через Київ). – Іноді пояснюєш, що проїздом в місті, а людина змушує чекати себе 30-40 хвилин. Тому уточнюйте, скільки часу готові чекати пасажира. Також відразу обговорюйте маршрут поїздки і місце, де висадите людину – щоб потім не було претензій. І вкажіть приблизний час, який плануєте провести в дорозі: одного разу пасажир звинуватив мене в тому, що запізнився на потяг. Я не курю, тому предуп еждаю відразу, що не роблю зупинки для перекуру. І обов'язково обговорюйте багаж, особливо якщо берете кілька пасажирів: валізи не повинні стояти у людей на колінах".

"Що стосується безпеки, то я не беру в поїздку двох і більше знайомих між собою чоловіків. Знаю випадок, коли люди на задньому сидінні нишком розпивали алкоголь, а потім одному стало погано прямо в машині, – каже Ілля. – Можу взяти сімейну пару або подружок-жінок. якщо виходить, погоджуюсь на попередню зустріч, якщо попутник з іншого міста – вивчаю профайл на сайті і прошу посилання на сторінку в соцмережах. Також я беру у пасажирів паспортні дані і відправляю їх родичам. І залишаю за собою право оглянути багаж пасажі а, якщо він викликає у мене підозру".

ПАСАЖИРСЬКЕ СИДІННЯ: ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ

Негласно вважається, що під час поїздок автостопом більше ризикує саме пасажир. Він повинен підлаштовуватися під водія, приймати його музичні пристрасті, терпіти його шкідливі звички. "Але так бути не повинно, – впевнена карпулер з трирічним стажем, киянка Ольга Місніченко. – Не треба думати, що водій робить вам послугу, тому що везе дешевше. Ви платите гроші, а значить, маєте право вимагати до себе поважне ставлення. Але для цього треба шукати адекватного водія. Раджу ніколи не вибирати за ціною: головними критеріями вибору повинні стати водійський стаж, статус і рейтинг людини на сайті. Багато майданчиків публікують відгуки людей, які вже їздили з цим водієм, – їх потрібно обов'язково читати. Добре, якщо водій заздалегідь описав в профайлі свої переваги: ставлення до швидкості, паління, музики, домашніх тварин. Якось раз мені довелося їхати на задньому сидінні з величезним, хоч і доброзичливим, лабрадором".

Перед поїздкою потрібно зателефонувати водієві і обговорити поїздку. "Потрібно домовитися про місце зустрічі і ціну, дізнатися особисту інформацію – прізвище, ім'я, вік, місце роботи. Ці дані після розмови я завжди перевіряю в соцмережах, – розповідає Ольга. – Також уточніть техстан машини і дізнайтеся, що буде робити водій в разі поломки: мені одного разу довелося додавати водієві на виклик евакуатора. Правда, гроші він потім мені повернув. Якщо є можливість, краще зустрітися з водієм до поїздки, і попросити його показати вам документи. Паспорт та права краще сфотографувати, а фото перед поїздкою обов'язково розішліть своїм близьким. Якщо вам не хочуть показувати документи або забороняють їх фотографувати, від поїздки варто відмовитися. І порада для дівчат: вибирайте водія-жінку, а якщо такої можливості немає – віддавайте перевагу водієві, у якого вже є кілька пасажирів, і серед них є жінки. Так їхати вам буде набагато спокійніше".

Реклама

new_image2_379

Іноді в поїздки беруть і собак

ШВИДШЕ, БЛИЖЧЕ, ДЕШЕВШЕ

Перевагуспільнихпоїздокдоситьбагато.

По-перше,щоособливоактуальнодляукраїнців,-цеекономія.Дістатися з пунктуАвпунктБкарпулерамможнавпівтора-дваразидешевше,ніжпоїздомаборейсовимавтобусом(див.таблицю).

По-друге-комфортішвидкістьпересування.Якщоне брати до увагипоїзди"Інтерсіті",залізничнийтранспортвцьомупланідужепрограєавтомобілям:наприклад,надорогудо Харковазвичайнимпоїздомдоведетьсявитратити9 годин,тодіяквмашинівідстаньможна подолатиза5-6годин.

По-третє,можливістьвиїхатизвідтиідоїхатитуди,кудипотрібносамевам.Наприклад,далеко незавждикарпулерутребаїхатизпередмістяКиєванастоличнийзалізничнийвокзал,аводіїінодіпогоджуютьсязабратипасажираздому.По-четверте,великурольвідіграєкомпанія:вдовгійнічній поїздцізакермомбагатьомпотрібенспіврозмовник,якийне дастьзаснутиірозвіємонотонністьдороги.

В тренді
Долар і євро впали ще нижче – курс валют НБУ
Долар помітно подешевшав
Реклама

Про недолікикарпулінгаговорять нетакчасто,іпереважнонаінтернет-форумах.Алевідцьогоїхне меншає.Найголовніший-такзванийлюдськийфактор.Якводій,вине можетепередбачити,хтосядедо васвмашину,ічи не доведетьсяпісляпоїздкивіддиративідзадньогосидінняжуйку.Апасажирускладнопрогнозувати,чи будеводійлихачитинадорозі,куритивсалоні,абояку музикудоведетьсяслухатипротягомдекількохгодиншляху.

Буваєітак,щохтось ізсупутниківпорушуєдомовленість-наприклад, неприїжджаєабо неприходитьнамісцезустрічі.Потімцеможе пояснити поломкоюавтоабохворобою,алепланивсеодновиявлятьсязірвані.І,нарешті,не можнауникнутиситуацій,коливодійзапитує цінувище,ніжбулообумовленозаздалегідь,абовисаджуєпасажирівтам,дейомузручно,а нетам,дебулообумовлено раніше.

АВТО ВЕЛИКОГО МІСТА

Виїхати з попутником або в якості попутника можна не тільки в інше місто. Останнім часом в Україні стали популярні сервіси динамічного карпулінгу – спільних внутрішньоміських поїздок. Якщо раніше люди підвозили на роботу сусідів і друзів, то тепер в пошуках економії готові поділитися своїм авто з усіма, кому підійде їх щоденний маршрут – щоб заощадити, розділивши з іншою людиною витрати на паливо. Виглядає це так само, як і для міжміських поїздок: завантажуєте мобільний додаток або відкриваєте потрібний сайт на комп'ютері, вибираєте маршрут і шукаєте водія або супутника.

"ЯживунаТроєщині,апрацююнаПівденнійБорщагівці,-розповідаєкиянкаОленаШпак.-Дорогакоженденьзабирає3годинимогочасу.Нещодавновінтернетізнайшлалюдину, якаживенасусіднійвулиці,ітриразивтижденьпоутрамїздитьвмоюсторону.Підвозитьвінменеза15грн,анадорогуйдевідсили40хвилин".

Заразунастакихсервісівнебагато:окремийресурсєтількивКиєві.Алебагато хто успішношукаєпопутниківнароботувсоцмережахінасайтахбезкоштовнихоголошень."Зточкизорубезпеки,це недужегарнерішення,-вважаєОльгаМісніченко.-Будь-якапоїздказнезнайомою людиною,навітьвмежахрідногоміста,піддаєвасризику.

Тому,першніжвирушити в дорогу,вивчітьпрофільводія,іповідомтеблизькимномеравто,вякомувибудетеїхати.Важливо,щобводійтежпобачив,щоінформаціяпро ньогоійогомашинупереданаіншимлюдям".

СЕРВІСИ ПОШУКУ ПОПУТНИКІВ

BlaBlaCar.Одинзнайбільшихіпопулярнихресурсівз пошукупопутників.Працюєу виглядісайтуіякмобільний додаток.Націленийнаміжміськііміжнародніпоїздки(можназнайтипопутникавПольщу,Білорусь,Чехію).Потрібнапопередня реєстраціята/абоприв'язкапрофілюзсоцмереж.Єпідтвердженнямобільноготелефонута електронної пошти,системавідгуків,рейтингкарпулеранасайті,йоговимогидо поїздки.Єпошукпопутниківпокритеріям(наприклад,тількисереджінок).

Попутка.Сайтз пошукупопутниківміжмістамиУкраїни,мобільногододатканемає.Багатомаршрутівдо Криму(пропозиціївідперевізників).Реєстраціянасайтіобов'язкове,алелишедляподачіоголошення.Дляпошукусупутниківреєструватисянеобов'язково.Єможливістьдодаватита переглядативідгуки,присутнійрейтингкарпулера.Сайтзручний,алепоганомодерується:багатоспамуввідгукахісамихоголошеннях.

Підвезу.Сайтміжміськихпоїздок.Багатопропозиційз пошукупопутниківдлярегулярнихпоїздокпоКиєву.Мобільного додаткунемає.Щобдодатиоголошенняабозв'язатисязлюдиною,якаопублікуваласвою пропозицію,необхіднареєстрація.Єсистемарейтингу,деякі карпулерирозміщуютьсвоєфото.

Автостопом. Невеликийсайтбезмобільногододатка.Напрямкипереважноміжнародні(Росія,Німеччина).Реєстраціячерезелектроннупоштуобов'язковадляподачіоголошення.Розміщують оголошеннявосновномуперевізники.Системарейтингуіможливістьдодавативідгукивідсутня.

Easy2go.СервіспошукупопутниківдляпоїздокпоКиєву.Працюєяксайтіякдодаток,єможливість"підписатисянамаршрут"(отримуватиповідомлення про нові пропозиціїпо потрібномувамнапрямку).Дляподачіоголошенняізв'язкузіншимикарпулерами потрібнозайтинасайтчерезFacebook.Пошукмаршрутуздійснюєтьсяіз зазначеннямточної адресивідправленняіприбуття,причомусистемачастовидаєназапит3-4більш-менш придатнихмаршрути.Єпропозиціїдістатисязодногокраюстолицівіншийзасимволічні10грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти